Թուրք եւ ադրբեջանցի փորձագետներն ու Բրայզան կարեւորել են Փաշինյանի «հաղթանակը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանցի եւ թուրք փորձագետները, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպանը Մեթյու Բրայզան մեկնաբանել են Հայաստանի իրադարձությունները թուրքական TRT World հեռուստաալիքի համար:
Թուրքիայի Աբանթ Իզզեթ Բայսալ համալսարանի միջազգային հարաբերությունների պրոֆեսոր Քամեր Քասիմը հայտարարել է, որ «հայկական սփյուռքի եւ «Դաշնակցության» նման ռադիկալ խմբերի հետ կապեր ունեցող Եկեղեցու ղեկավարությունը ցանկացել է տապալել Հայաստանի կառավարությունը»:
«Թվում է, որ Եկեղեցու աջակցությունը վայելող Փաշինյանի քաղաքական հակառակորդները կազմակերպել են հեղաշրջման այս փորձը: Ակնհայտ է, որ հեղաշրջման փորձին մասնակցել են որոշ նախկին զինվորականներ եւ ոստիկանության սպաներ», - հայտարարել է Քասիմը:
«Փաշինյանի հակառակորդները կփորձեն ամեն ինչ անել՝ խանգարելու Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրին եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը», - նշել է ադրբեջանցի քաղաքական վերլուծաբան Ֆուադ Չիրաղովը: Նա գտնում է, որ Եկեղեցու հետ կապված ուժերը կարող են բռնության դիմել  Փաշինյանին տապալելու համար:
Չիրաղովը պնդում է, որ «հեղաշրջման փորձը» պայմանավորված է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներով: Նրա խոսքով, «հեղաշրջում» իրականացնելու մեկ այլ դրդապատճառ է Հայաստանում կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեն:
Ադրբեջանի Պետական տնտեսագիտական համալսարանի պրոֆեսոր Զախիդ Մամեդովի խոսքով՝ Փաշինյանը հասկանում է, որ առանց Թուրքիայի աջակցության Հայաստանը չի կարող բարգավաճել Կովկասում:
Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպանն եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան TRT World-ին ասել է, որ «վարչապետ Փաշինյանի բազմաթիվ քաղաքական հակառակորդներն վաղուց են դեմ հանդես գալիս Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը՝ նրան «դավաճան» անվանելով»:
«2021թ. սկզբին լուրեր կային Փաշինյանին սպանելու նպատակով գաղտնի դավադրության մասին, բայց նա եւ նրա քաղաքական շարժումը հաղթեցին 2021թ. հունիսի ընտրություններում՝ ապացուցելով, որ հայերի ճնշող մեծամասնությունը իսկապես ձգտում է Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը», - հայտարարել է Բրայզան:
Զախիդ Մամեդովը մեկնաբանել է նաեւ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանի վերջին հայտարարություները:
«Ռուսաստանն ասում է, որ Կարապետյանը իր քաղաքացին է, բայց ինչու՞ է հայկական արմատներ ունեցող ՌԴ քաղաքացին նման հայտարարություն է անում հայկական եկեղեցու՝ Փաշինյանի դեմ դիրքորոշման վերաբերյալ», - հայտարարել է նա:
«Սա պատմական պահ է Հայաստանի համար. եթե Փաշինյանը հաղթի, դա կնշանակի խաղաղության եւ տարածաշրջանային ինտեգրման կողմնակիցների հաղթանակ», - ասել է Ֆուադ Չիրաղովը:
«Մենք ուզում ենք տեսնել, թե որ կողմը կգրավի մարդկանց սրտերն ու միտքը: Ադրբեջանը գիտի, որ եթե Փաշինյանի հակառակորդները հաջողության հասնեն, նրանք կչեղարկեն ամեն ինչ, ներառյալ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիրը», - նշել է նա:

Турецкие и азербайджанские эксперты и Мэтью Брайза поддержали Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджанские и турецкие эксперты и бывший посол США в Азербайджане Мэтью Брайза прокомментировали события в Армении для турецкого телеканала TRT World.
Профессор международных отношений турецкого университета Абант Иззет Байсал Камер Касим заявил, что «руководство Церкви, имееющее связи с армянской диаспорой и такими радикальными группами как «Дашнакцутюн», стремилось свергнуть правительство Армении».
«Похоже, что поддерживаемые церковью политические противника Пашиняна организовали эту попытку переворота. Очевидно, в попытке переворота участвовали некоторые бывшие военные и полицейские офицеры», - заявил Касим.
«Противники Пашиняна попытаются сделать всё, чтобы помешать мирному договору с Азербайджаном и нормализации отношений с Турцией», - отметил политический аналитик из Баку Фуад Чирагов. Он считает, что связанные с церковью силы могут прибегнуть к насилию для свержения Пашиняна.
Чирагов утверждает, что «попытка переворота» была спровоцирована процессами нормализации отношений Армении с Турцией и Азербайджаном. По его словам, другой мотивацией для осуществления «переворота» является  предстоящий конституционный референдум в Армении.
По словам профессора Азербайджанского государственного экономического университета Захида Мамедова, Пашинян понимает, что без поддержки Турции Армения не сможет процветать на Кавказе.
Бывший посол США в Азербайджане и бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза заявил TRT World, что «многие политические оппоненты премьер-министра Пашиняна давно выступают против мира с Азербайджаном, называя его «предателем»».
«Ходили слухи о потенциальном заговоре с целью убийства Пашиняна в начале 2021 года, но он и его политическое движение выиграли выборы в июне 2021 года, доказав, что подавляющее большинство армян действительно стремится к миру с Азербайджаном», - заявил Брайза.
Захид Мамедов прокомментировал также недавние заявления президента группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна.
«Россия говорит, что Карапетян - её гражданин, но почему российский гражданин с армянскими корнями делает такое заявление относительно позиции армянской церкви против Пашиняна?», - заявил он.
«Это исторический момент для Армении - если Пашинян победит, это будет означать победу сил, выступающих за мир и региональную интеграцию», -  сказал Фуад Чирагов.
«Мы хотим увидеть, какая сторона завоюет сердца и умы людей. Азербайджан знает, что если верх возьмут противники Пашиняна, они аннулируют всё, включая мирный договор с Баку», - заметил он.