Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Ջոշուա Հաքը Երեւանում քննարկել են Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ ռազմավարական գործընկերության օրակարգի հարցեր։
«Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել գործընկերության կանոնադրությամբ արձանագրված, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով համագործակցության զարգացման շուրջ՝ միտված կոնկրետ արդյունքների ապահովմանն ու ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա ծրագրերին:
Արարատ Միրզոյանը եւ Ջոշուա Հաքը գոհունակությամբ են նշել ակտիվ փոխայցելությունները, այդ թվում՝ «Երեւանյան երկխոսություն» միջազգային 2-րդ ֆորումին ԱՄՆ-ի պաշտոնական ու փորձագիտական շրջանակների մասնակցությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ առկա է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, եւ այդ ճանապարհին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրումը կդառնա պատմական հանգրվան։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել խաղաղության օրակարգի կյանքի կոչման ուղղությամբ գործադրվող շարունակական ջանքերի շուրջ»,- ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Обсуждены вопросы повестки стратегического партнерства между Арменией и США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джошуа Хак обсудили в Ереване вопросы повестки стратегического партнерства между Арменией и США.
«Состоялся обмен мнениями по зафиксированым в уставе партнерства вопросам развития сотрудничества в ряде сфер, представляющих взаимный интерес, направленным на обеспечение конкретных результатов и укрепление устойчивости Армении. Обсуждены предстоящие программы.
Арарат Мирзоян и Джошуа Хак с удовлетворением отметили активные взаимные визиты, в том числе участие официальных и экспертных кругов США во 2-м международном форуме «Ереванский диалог».
Глава МИД Армении и заместитель помощника госсекретаря США обсудили вопросы региональной безопасности. Арарат Мирзоян подчеркнул, что существует реальная возможность установления мира на Южном Кавказе, и на этом пути подписание соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном станет исторической вехой.
На встрече состоялся обмен мнениями о продолжающихся усилиях по реализации мирной повестки», - говорится в сообщении МИД Армении.