Թրամփը իր ուղերձում չի օգտագործել «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի առթիվ, որում չի օգտագործել «ցեղասպանություն» եզրույթը:
«Այսօր մենք հիշատակում ենք Մեծ Եղեռնը եւ հարգանքի տուրք մատուցում այն հրաշալի հոգիների հիշատակին, որոնք տուժել են 20-րդ դարի ամենասարսափելի աղետներից մեկում: 1915 թվականից սկսած՝ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին 1.5 մլն հայ աքսորվեց եւ մահվան երթի դատապարտվեց: Հիշատակի այս օրը մենք կրկին միանում ենք Ամերիկայի եւ ամբողջ աշխարհի հայ համայնքին՝ սգալով կորցրած բազմաթիվ կյանքերի համար:
Մենք հպարտ ենք 1915-ին հիմնադրված Հայկական եւ սիրիական օգնության ամերիկյան կոմիտեով, որը կարեւոր մարդասիրական աջակցություն է տրամադրել հայ փախստականներին, եւ երախտապարտ ենք հազարավոր ամերիկացիների, որոնք օժանդակեցին եւ կամավորագրվեցին՝ օգնելու իրենց տներից տեղահանված հայերին»,- իր ուղերձում նշել է Դոնալդ Թրամփը:
Նա ասել է, որ «այս օրը ողբերգության լույսի ներքո մենք ականատես ենք լինում նաեւ հայ ժողովրդի ուժին ու ամրությանը».
«Շատ հայեր իրենց հարուստ մշակույթը բերել են ԱՄՆ ափեր եւ մեծ ներդրում ունեն ԱՄՆ կյանքում:
Մենք անհամբեր սպասում ենք Հայաստանի հետ մեր ռազմավարական գործընկերության շարունակության եւ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանը՝ ձգտելով կայուն բարգավաճման եւ անվտանգության»:

Трамп не использовал термин «Геноцид армян» в своем обращении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент США Дональд Трамп направил послание по случаю 110-й годовщины Геноцида армян, в котором не использовал термин «геноцид».
«Сегодня мы чтим память Великой резни и отдаем дань памяти тем прекрасным душам, которые пострадали в одной из самых страшных катастроф 20-го века. Начиная с 1915 года, 1,5 миллиона армян были сосланы и приговорены к смертному шествию в последние годы Османской империи. В этот День памяти мы снова присоединяемся к армянской общине в Америке и во всем мире в трауре по многочисленным потерянным жизням.
Мы гордимся Американским комитетом помощи Армении и Сирии, основанным в 1915 году, который оказал жизненно важную гуманитарную помощь армянским беженцам, и мы благодарны тысячам американцев, которые поддержали и добровольно помогли армянам, перемещенным из своих домов», - отметил Дональд Трамп в своем послании.
Он сказал, что «в этот день, в свете трагедии, мы также становимся свидетелями силы и стойкости армянского народа».
«Многие армяне привезли свою богатую культуру на американские берега и внесли большой вклад в американскую жизнь.
Мы надеемся на продолжение нашего стратегического партнерства с Арменией и укрепление региональной стабильности, стремясь к устойчивому процветанию и безопасности».