Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 13-ից 14-ը արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ Վիեննայում տեղի է ունեցել եվրոպական ու Հյուսիսային Ամերիկայի երկրներում եւ միջազգային կազմակերպություններում հավատարմագրված Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների աշխատաժողովը:
«Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային եւ միջազգային իրադարձությունների շուրջ: Նախարարը ներկայացրել է հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներում վերջին զարգացումները: Քննարկվել են տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ ԱՄՆ եւ ԵՄ հետ գործընկերությունների խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները», - ասվում է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Armenian ambassadors working in Europe and North America gather in Vienna - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On April 13-14, under the leadership of Foreign Minister Ararat Mirzoyan, a working meeting of the heads of Armenia’s diplomatic missions accredited in European and North American countries and international organizations took place in Vienna.
“Views were exchanged on regional and international developments. Minister Mirzoyan presented the latest developments in the processes of normalisation of relations with neighboring countries.
Discussions also covered the ongoing efforts to deepen partnerships in various directions, including with the United States and the European Union,” the news release issued by the Armenian Foreign Ministry reads.