Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն այսօր ասել է, որ Հայաստանը չի կարող «երկու աթոռի վրա նստել եւ պետք է ընտրություն կատարի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) եւ Եվրամիության (ԵՄ) միջեւ»:
Մարտի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանն ընդունել է ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրինագիծը։
«Ես ծանոթացա ընդունված օրենքի տեքստին։ Դրանում բացառապես ընդհանրական բառեր են կամ`«ամեն լավ բանի համար, ամեն վատ բանի դեմ»:
Սա Հայաստանի ներքաղաքական հարցն է: Մենք հասկանում ենք, որ եւ՛ ԵԱՏՄ-ն, եւ՛ ԵՄ-ն ունեն նմանատիպ օրակարգեր։ Հետեւաբար, Հայաստանը պետք է կատարի ընտրություն, որովհետեւ բացարձակապես անհնար է միաժամանակ երկու աթոռի վրա նստել»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ալեքսեյ Օվերչուկը:
Նրա խոսքով՝ իրենք տեսնում են, որ Հայաստանը «շարունակում է ակտիվ աշխատել ԵԱՏՄ-ում եւ իր դրական ներդրումն ունենալ եվրասիական ինտեգրման գործում»:
«Մենք ուշադիր հետեւում ենք այդ գործընթացներին: Հասկանում ենք, որ եթե Հայաստանը շարժվում է դեպի Եվրոպա, ապա, համապատասխանաբար, անհրաժեշտ կլինի վերանայել երկրի հետ տնտեսական հարաբերությունների ողջ համալիրը: Ցավոք, դա կարտացոլվի Հայաստանում մարդկանց կենսամակարդակի վրա, ինչը, իհարկե, մենք այնքան էլ չէինք ցանկանա»,- եզրափակել է Ռուսաստանի փոխվարչապետը:

Overchuk: “Armenia cannot sit on two chairs at the same time” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said today that Armenia cannot “sit on two chairs and must choose between the Eurasian Economic Union (EAEU) and the European Union (EU).”
On March 26, the Armenian parliament approved a bill on launching the process of accession to the EU.
“I have reviewed the text of the adopted law. It contains only general words.
This is Armenia’s domestic political issue. We understand that both the EAEU and the EU have similar agendas. Therefore, Armenia must make a choice, as it is absolutely impossible to sit on two chairs at the same time,” Alexey Overchuk said, as reported by TASS.
According to him, they see that Armenia “continues to work actively in the EAEU, contributing positively to Eurasian integration.”
“We are closely following these developments. We understand that if Armenia moves toward Europe, then, accordingly, it will be necessary to review the entire complex of economic relations with the country. Unfortunately, this will be reflected in the living standards of people in Armenia, something we really would not like to happen,” concluded the Russian Deputy Prime Minister.