Եվրոպական խորհրդի նախագահը ողջունում է խաղաղությանը միտված Երեւանի քայլերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ քննարկել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Կառավարությունից հայտնում են, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացած հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել է ԵՄ շարունակական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը կարեւորում է ԵՄ-ի հետ բազմակողմ կապերի ընդլայնումն ու զարգացումը` տարբեր ոլորտներում կարողությունները զարգացնելու նպատակով:
«Եվրոպական խորհրդի նախագահը հայտնել է ԵՄ հանձնառությունը՝ ամրապնդելու ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված գործընկերությունը եւ խորացնելու համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում», - հայտնում են կառավարությունից:
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացին, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Անտոնիու Կոշտան կարեւորել եւ ողջունել է ՀՀ կառավարության` խաղաղությանը միտված քայլերն ու նախաձեռնությունները»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

The government’s press office reports that during the meeting held on the sidelines of the Munich Security Conference, Pashinyan highlighted the importance of the EU’s continued support for democratic reforms in Armenia.
He stressed that Armenia attaches importance to the expansion and development of multilateral ties with the EU to enhance capacities in various fields.
“The President of the European Council expressed the EU’s commitment to strengthening the partnership based on shared values and deepening cooperation in all directions,” the press office reported.
“The interlocutors discussed issues related to the peace process between Armenia and Azerbaijan, and the possibilities of unblocking regional communication routes. António Costa highlighted and welcomed the steps and initiatives of the Armenian government aimed at peace,” the news release reads.