Եվրոպական խորհրդի նախագահը ողջունում է խաղաղությանը միտված Երեւանի քայլերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ քննարկել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Կառավարությունից հայտնում են, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացած հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել է ԵՄ շարունակական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը կարեւորում է ԵՄ-ի հետ բազմակողմ կապերի ընդլայնումն ու զարգացումը` տարբեր ոլորտներում կարողությունները զարգացնելու նպատակով:
«Եվրոպական խորհրդի նախագահը հայտնել է ԵՄ հանձնառությունը՝ ամրապնդելու ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված գործընկերությունը եւ խորացնելու համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում», - հայտնում են կառավարությունից:
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացին, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Անտոնիու Կոշտան կարեւորել եւ ողջունել է ՀՀ կառավարության` խաղաղությանը միտված քայլերն ու նախաձեռնությունները»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Председатель Европейского совета приветствует шаги Еревана к миру - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян обсудил сегодня с председателем Европейского совета Антонио Коштой вопросы повестки сотрудничества Армения-ЕС.
Пресс-служба правительства сообщает, что на встрече в рамках Мюнхенской конференции по безопасности, Никол Пашинян подчеркнул важность дальнейшей поддержки демократических реформ в Армении со стороны ЕС.
Он подчеркнул, что Армения придает важность расширению и развитию многосторонних связей с ЕС с целью развития потенциала в различных сферах.
«Председатель Европейского совета подтвердил приверженность ЕС укреплению партнерства, основанного на общих ценностях, и углублению сотрудничества во всех сферах»,- сообщила пресс-служба правительства Армении.
«Собеседники обсудили вопросы, связанные с мирным процессом, возможности разблокирования региональных коммуникационных путей. Антонио Кошта приветствовал шаги и инициативы правительства Армении на пути к миру»,- говорится в сообщении.