Փաշինյանը Բաքվին առաջարկել է հրաժարվել բեմականացված գործողություններից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչությունը ավելի ու ավելի շատ է կենտրոնանում այն թեզի վրա, որ Հայաստանը սպառազինվում է, պատրաստվում է հարձակվել Ադրբեջանի վրա, հետեւաբար Ադրբեջանը պաշտպանվելու, կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկելու իրավունք ունի»:
Այս մասին նա գրել է Արմենպրեսում հրապարակված հոդվածում՝ անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների ընթացիկ վիճակին:
«Եթե ավելի կարճ եւ ավելի պարզ վերարտադրենք ադրբեջանական քարոզչության այս թեզերը, ամեն ինչ հանգում է հետեւյալին. Հայաստանը պատրաստվում է հարձակվել Ադրբեջանի վրա, հետեւաբար ավելի լավ է Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի վրա՝ որպես կանխարգելիչ միջոցառում:
Քարոզչական այս թեզերի ծագումնաբանության երկու տարբերակ կա. կամ Ադրբեջանը իրոք մտածում է, թե Հայաստանն իր վրա հարձակվելու մտադրություն ունի, կամ ինքը հարձակվելու մտադրություն ունի եւ փորձում է դա իրագործելու հիմքեր ձեւավորել: Երկու դեպքում էլ բազային դրույթը Ադրբեջանի վրա հարձակվելու Հայաստանի մտադրության մասին Ադրբեջանի պնդումն է»,- գրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը.
«Ադրբեջանի վրա հարձակվելու Հայաստանի մտադրության մասին թեզերը պարզապես մտացածին են»:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ դրա «համաձայնեցված հոդվածները հիմնավորապես լուծել են ոչ միայն միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունենալու, այլեւ՝ ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու հարցը»:
«Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի առաջ ընդմիշտ փակում է միմյանց նկատմամբ երբեւէ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու՝ առանց այն էլ Պրահայում փակված դուռը: Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասը բավարար չափով ծանրակշիռ եւ հասունացած է ստորագրելու համար»,- գրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Տարածաշրջանում էսկալացիայի համար ոչ մի նախադրյալ չկա եւ ավելին՝ խաղաղության համար բոլոր նախադրյալները ստեղծված են: Հարկավոր է հրաժարվել բեմականացված գործողություններից եւ էսկալացիաների բեմականացման քաղաքականությունից եւ հաստատել ինստիտուցիոնալ խաղաղություն: Հայաստանը ոչ միայն պատրաստ է սրան, այլեւ չի հրաժարվելու այս ճանապարհից»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that “The official narrative of Azerbaijan is increasingly focusing on the proposition that Armenia is arming itself, preparing to attack Azerbaijan, therefore Azerbaijan has the right to defend itself and take preventive measures.”
Pashinyan wrote about this in an article published in Armenpress about current state of Armenia-Azerbaijan relations.
“To restate these propositions of Azerbaijani narrative in shorter and simpler terms, it all comes down to the following: Armenia is purportedly preparing to attack Azerbaijan, therefore it is better for Azerbaijan to attack Armenia as a preventive measure.
These narratives can have two potential origins: either Azerbaijan really thinks that Armenia intends to attack Azerbaijan, or Azerbaijan intends to attack Armenia and is trying to create a foundation for doing so. In both cases, the basic premise is Azerbaijan’s claim about Armenia’s intention to attack Azerbaijan,” Nikol Pashinyan wrote.
He assured that Armenia recognizes the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan:
“The claims about Armenia’s intention to attack Azerbaijan are simply made-up.”
Regarding the peace treaty, Nikol Pashinyan noted that its “the already agreed articles of the peace agreement have fundamentally resolved the issue of not only not having territorial claims against each other, but also not making such claims in the future.”
“The signing of the peace agreement will forever close the door for both Armenia and Azerbaijan to ever make territorial claims against each other, a door that was already closed in Prague. The agreed part of the peace agreement is sufficiently weighty and mature for signing,” Nikol Pashinyan wrote.
“There are no prerequisites for escalation in the region and, moreover, all the prerequisites for peace have been put in place. It is necessary to abandon staged actions and a policy of staging escalations, and to establish institutional peace. Armenia not only is ready for this, but will not divert from this path,” Pashinyan noted.