Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ասել է, որ ԱՄՆ-ն դեմ էր Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու կառուցմանը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով տրանսպորտային հարցերին նվիրված խորհրդակցությանը, Ալիեւը հայտարարել է.
«Մենք մեծ դիմադրության բախվեցինք, երբ ցանկանում էինք իրականացնել այս նախագիծը: Հիմա կարող եմ խոսել այդ մասին։ Դրան հատկապես դեմ էին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները։ Պատճառը դարձյալ նրանց հայամետ քաղաքականությունն էր՝ իրենց կարծիքով, Հայաստանը դուրս էր մնում է այդ նախագծից»։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը ճնշում էր գործադրում վրացական իշխանությունների վրա, որպեսզի Թբիլիսին հրաժարվի նախագծից։
«Մենք մի քանի տարի բանակցել ենք վրացական կողմի հետ եւ վերջապես կարողացել ենք համաձայնության գալ։ Ես անձամբ բազմիցս քննարկել եմ այս հարցը ամերիկյան կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ եւ ասել, որ նրանք չպետք է խոչընդոտներ ստեղծեն մեզ համար։ Դա մեզ համար ռազմավարական նախագիծ է, որը հետագայում կօգտագործեն այլ երկրներ, այդ թվում՝ նրանց դաշնակիցները։ Կյանքը ցույց տվեց, որ մենք, ինչպես միշտ, ճիշտ էինք։ Այսօր Եվրոպայում Ամերիկայի գործընկերները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նկատմամբ։ Ընդհանրապես նրանք մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա եւ հակառակ ուղղությամբ Ադրբեջանի տարածքով ապրանքներ տեղափոխելու հարցում։ Եթե Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը չկառուցվեր, դա անհնար կլիներ»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։
826 կմ ընդհանուր երկարությամբ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին շահագործման էր հանձնվել 2017 թվականի հոկտեմբերի 30-ին։

Алиев: США пытались сорвать строительство проекта Баку-Тбилиси-Карс - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что США выступали против строительства железнодорожной магистрали Баку-Тбилиси-Карс.
Как сообщает ТАСС, выступая на совещании с членами правительства, посвященном транспортным вопросам, Алиев заявил:
«Мы столкнулись с большим сопротивлением, когда хотели реализовать этот проект. Сейчас я могу сказать об этом. Особенно возражали против этого Соединенные Штаты Америки. Причина была в их проармянской политике, потому что считалось, что этот проект оставляет в стороне Армению».
По его словам, Вашингтон оказывал давление на власти Грузии, чтобы Тбилиси отказался участвовать в проекте.
«Мы несколько лет вели переговоры с грузинской стороной и наконец смогли прийти к договоренности. Я лично неоднократно обсуждал этот вопрос с высокопоставленными представителями американского государства и говорил им, что они не должны чинить нам препятствий. Это стратегический проект для нас, которым в будущем воспользуются другие страны, в том числе и их союзники. Жизнь показала, что мы, как всегда, были правы. Сегодня партнеры Америки в Европе проявляют большой интерес к железной дороге Баку-Тбилиси-Карс. Вообще они проявляют большой интерес и к транспортировке грузов из Центральной Азии в Европу, и в обратном направлении через территорию Азербайджана. Если бы железная дорога Баку-Тбилиси-Карс не была построена, это было бы совершенно невозможно», - добавил президент Азербайджана.
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс общей протяженностью 826 км была введена в эксплуатацию 30 октября 2017 года.