«Ֆուտբոլային դիվանագիտության» մասնակիցն ընտրվել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 6-ին Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) գլխավոր քարտուղար ընտրված թուրք դիվանագետ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն 2009-2010 թվականներին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ «ֆուտբոլային դիվանագիտության» առանցքային մասնակիցներից է։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2010 թվականի ապրիլի 7-ին Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն Երեւան էր ժամանել որպես Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հատուկ բանագնաց:
Սինիրլիօղլուն Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին էր փոխանցել Թուրքիայի վարչապետի ուղերձը, որում Էրդողանը, մասնավորապես, առաջարկել էր հանդիպում անցկացնել Վաշինգտոնում կայանալիք միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Հայկական կողմը համաձայնել էր, եւ 2010 թվականի ապրիլի 12-ին Վաշինգտոնում կայացել էր Սերժ Սարգսյանի եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը։
2012 թվականի դեկտեմբերին Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն, ելույթ ունենալով Դուբլինում ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստում, ասել էր, որ պետք է արդյունավետ օգտագործել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին` «նոր ստեղծագործ գաղափարների ու նախագծերի» մշակելու համար, որոնք նոր հեռանկարներ կբացեն կարգավորման գործընթացում:
«Համատեղ աշխատանքը շարունակելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատրաստականությունը պետք է իր հետագա զարգացումը ստանա տարածաշրջանային ինտեգրմանը նպաստող “win-win” նախագծերի իրականացման միջոցով», - ասել էր թուրք դիվանագետը:
68-ամյա Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն իր կարիերայի ընթացքում կարեւոր պաշտոններ է զբաղեցրել Թուրքիայի ԱԳՆ-ում: Նա երկու անգամ զբաղեցրել է արտաքին գործերի փոխնախարարի պաշտոնը, եղել է  Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ում։
2015 թվականի օգոստոսի 28-ից նոյեմբերի 24-ը Սինիրլիօղլուն գլխավորել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։

Новый генсек ОБСЕ был участником армяно-турецкой «футбольной дипломатии» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Турецкий дипломат Феридун Синирлиоглу, избранный 6 декабря генеральным секретарем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), был одним из ключевых участников «футбольной дипломатии» между Арменией и Турцией в 2009-2010 гг.
Медиамакс отмечает, что 7 апреля 2010 года Феридун Синирлиоглу прибыл в Ереван в статусе специального посланника премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Синирлиоглу передал президенту Армении Сержу Саргсяну письменное послание премьер-министра Турции, в котором Эрдоган, в частности, предложил провести встречу в рамках саммита по вопросам ядерной безопасности в Вашингтоне. Армянская сторона ответила согласием, и 12 апреля 2010 года в Вашингтоне состоялась встреча Сержа Саргсяна и Реджепа Тайипа Эрдогана.
В декабре 2012 года замминистра иностранных дел Турции Феридун Синирлиоглу, выступая в Дублине на заседании Совета министров иностранных дел ОБСЕ, говорил о важности использования Минской группы ОБСЕ для стимулирования «творческих идей и проектов», которые откроют новые перспективы для карабахского урегулирования.
«Стремление Армении и Азербайджана продолжать работу для достижения мирного урегулирования должно получать дальнейшее развитие посредством реализации “win-win” (взаимовыгодных) проектов для региональной интеграции», - говорил тогда турецкий дипломат.
68-летний Феридун Синирлиоглу в разные годы занимал важные посты в МИД Турции: дважды был заместителем министра иностранных дел, постоянным представителем Турции при ООН. С 28 августа по 24 ноября 2015 году Синирлиоглу возглавлял МИД Турции.