Ալիեւ. «Արեւմտյան որոշ երկրներ Հայաստանին նոր պատերազմի են դրդում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «արեւմտյան որոշ երկրներ Հայաստանին Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի են դրդում»։
«Արեւմտյան որոշ մայրաքաղաքներում նստած հակաադրբեջանական ուժերը, իսլամաֆոբները, ադրբեջանաֆոբները Հայաստանին նոր պատերազմի են դրդում։ Դա կարող է լիակատար ողբերգություն դառնալ հայկական պետության համար»,- ասել է Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով Բաքվում «Հաղթանակի զբոսայգու» բացմանը։
Նա նշել է, որ «քանի դեռ ուշ չէ, Հայաստանը պետք է հրաժարվի իր սպառազինման քաղաքականությունից»։
«Բազմիցս խոսել եմ այդ մասին։ Եվ նրանք գիտեն, որ իմ խոսքերի հետ պետք է հաշվի նստել։ Նրանք պետք է հրաժարվեն դրանից, քանի դեռ ուշ չէ: Նրանք երբեք չեն կարողանա մրցել մեզ հետ։ Յուրաքանչյուրը, ով ուզում է նորից փորձել մեր ուժերը, նորից կպարտվի ու կխայտառակվի, քանի որ 44-օրյա պատերազմը, հակաահաբեկչական գործողությունը, մեր հաղթանակը ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ նրա թիկունքում կանգնածների դառը եւ նվաստացուցիչ պարտությունն էր»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev: “Some Western states are inciting Armenia to a new war” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said today that "some Western states are inciting Armenia to a new war with Azerbaijan.”
“Anti-Azerbaijani forces, Islamophobes, Azerbaijanophobes sitting in some Western capitals are inciting Armenia to a new war. This may become a complete tragedy for the Armenian state,” Aliyev said, speaking at the opening of the “Victory Park” in Baku.
He noted that “before it is too late, Armenia should abandon its armament policy.”
“I’ve said that repeatedly. And they know that my words should be heeded. They should give it up before it’s too late. They will never be able to compete with us. Anyone who wants to test our strength once again will be defeated and disgraced, because the 44-day war and anti-terrorist operation, our victory is not only Armenia’s defeat, but also a bitter and humiliating defeat of those who are behind it,” the Azerbaijani president stated.