Փաշինյանը հանդիպել է ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների արտակարգ և լիազոր դեսպաններին՝ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորությամբ:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-ԵՄ բազմաոլորտ համագործակցությունն ու ևս մեկ անգամ ընդգծել կառավարության պատրաստակամությունը՝ խորացնելու և ընդլայնելու բազմաոլորտ հարաբերությունները եվրոպական գործընկերների հետ:
Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է նախորդ տարվա հոկտեմբերին Գրանադայում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ հայտարարությամբ, ինչպես նաև այս տարվա ապրիլին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ և հետևողական իրականացման անհրաժեշտությունը:
Վասիլիս Մարագոսն անդրադարձել է վերոնշյալ հայտարարություններով նախատեսված քայլերի իրականացման ընթացքին ու ընդգծել ԵՄ շարունակական աջակցությունը՝ ՀՀ–ում ժողովրդավարական և տնտեսական ոլորտում բարեփոխումների առաջմղման գործում, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի կարողությունների զարգացման նպատակով: ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը կարևորել է նաև վիզաների ազատականացման շուրջ Հայաստանի հետ երկխոսության մեկնարկը, ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից մեր երկրին օժանդակություն ցուցաբերելու որոշումը:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է հայկական կողմի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և ընդգծել մեր երկրի պատրաստակամությունը՝ համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա ստորագրելու պայմանագիրն ու շարունակելու հետագա քննարկումները մյուս հարցերի շուրջ:
Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ:

Pashinyan meets EU ambassadors
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met today with the ambassadors extraordinary and plenipotentiary of the European Union member states accredited in Armenia, led by the Head of the EU delegation, Ambassador Vassilis Maragos.
The Prime Minister highlighted Armenia-EU multi-sector cooperation, reiterating the government’s willingness to deepen and expand relations with European partners.
In this context, Nikol Pashinyan stressed the need for effective and consistent implementation of the agreements fixed in the joint statement with the President of the European Commission Ursula von der Leyen in October last year in Granada, as well as in the statement adopted as a result of the Armenia-EU-US high-level meeting in Brussels in April of this year.
Vassilis Maragos referred to the course of implementation of the steps envisaged by the statements and emphasized the EU’s consistent support in promoting reforms in the democratic and economic sectors in Armenia, including the development of private sector capacities. The head of the EU delegation also emphasized the start of dialogue with Armenia on visa liberalization, the decision to provide assistance to Armenia from the European Peace Facility.
The participants also referred to the Armenia-Azerbaijan peace treaty. Prime Minister Pashinyan emphasized Armenia’s commitment to the peace agenda and expressed the country’s readiness to sign the agreement based on the agreed points and continue further discussions on other issues.
In the context of ensuring peace and stability in the region, the interlocutors highlighted the effective operation of the EU observation mission in Armenia.
The participants also exchanged views on the possibilities of unblocking regional communication links.