Բլինքեն. «Հայաստանը դառնում է ժողովրդավարական համայնքի բարգավաճ անդամ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ Հայաստանը «դառնում է որպես ժողովրդավարական երկրների մեր համայնքի ծաղկող անդամ»:
«Գործակցելով Միացյալ Նահանգների եւ միջազգային գործընկերների հետ՝ Հայաստանը ստեղծել է ներառական տնտեսություն, որն ավելի ու ավելի է կապվում աշխարհի հետ։ Վերջին 10 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի միջեւ առեւտուրը մոտավորապես կրկնապատկվել է։
Մենք աշխատում ենք Հայաստանի էներգետիկ մատակարարումների դիվերսիֆիկացման, նրա բնակչության եւ տարածաշրջանի էներգետիկ անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ: Մեր հարաբերությունների հիմքում ընկած մարդկանց միջեւ կապերը շարունակում են ամրապնդվել, ինչին նպաստում է Միացյալ Նահանգներում եւ ամբողջ աշխարհում ուժեղ հայկական սփյուռքը:
Միասին աշխատելով՝ մենք կարող ենք ավելի մեծ բարգավաճում բերել մեր ժողովուրդներին եւ տարածաշրջանին՝ Հարավային Կովկասը դարձնելով ավելի կապակցված, կայուն եւ անվտանգ»,- ասել է Բլինքենը Հայաստանի Անկախության օրվա կապակցությամբ հրապարակված ուղերձում։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի հանձնառությունը հաշվետու կառավարմանը եւ օրենքի գերակայությանը ծանր մարտահրավերների ժամանակաշրջանում: Մենք կշարունակենք հանդես գալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն եւ արժանապատիվ խաղաղության օգտին»,- եզրափակել է ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը։

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что Армения «становится процветающим членом нашего сообщества демократий».
«Сотрудничая с Соединенными Штатами и международными партнерами, Армения создала инклюзивную экономику, все более связанную с миром. За последние десять лет объем торговли между Соединенными Штатами и Арменией увеличился примерно вдвое.
Мы работаем над диверсификацией энергопоставок Армении и обеспечением энергетической безопасности ее народа и региона. Связи между людьми, составлящие основу наших отношений, продолжают укрепляться, чему способствует сильная армянская диаспора в Соединенных Штатах и во всем мире. Работая вместе, мы сможем обеспечить большее процветание для наших народов и региона, сделав Южный Кавказ более взаимосвязанным, стабильным и безопасным», - говорится в обращении Блинкена по случаю Дня независимости Армении.
«Мы ценим приверженность Армении подотчетному управлению и верховенству закона в период тяжелых вызовов. Мы продолжим выступать за прочный и достойный мир в регионе Южного Кавказа», - отметил глава американской дипломатии.