ԱՄՆ պաշտոնյա. Ռուսաստանը ճնշում է գործադրում Հայաստանի վրա
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) փոխտնօրեն Իսոբել Քոլեմանն ասել է, որ «Հայաստանը շարունակում է ճնշման ենթարկվել Ռուսաստանի կողմից, որը ձգտում է սահմանափակել Երեւանի ընտրությունը՝ վերջինիս պահելով խորհրդային ժամանակաշրջանի տնտեսական եւ էներգետիկ հարաբերությունների տրամաբանության մեջ»։
«Մենք համարում ենք, որ Հայաստանը եւ նրա ժողովուրդը պետք է կարողանան ինքնուրույն ընտրել իրենց ուղին եւ բարձր ենք գնահատում Հայաստանի վճռականությունը՝ գնալ դեպի ավելի մեծ ազատություն եւ բարգավաճում սեփական պայմաններով», - ասել է Քոլեմանը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանատանը Հայաստանի անկախության հռչակման 33-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառման ժամանակ։
«ԱՄՆ կառավարությունն անում է հնարավոր ամեն ինչ այս կարեւոր առաջընթացին աջակցելու համար՝ ապրիլին ԵՄ-ի հետ Հայաստանին աջակցելու համար պատմական եռակողմ հանդիպմանը մասնակցելուց մինչեւ հունիսին մեր երկկողմ հարաբերությունները պաշտոնապես Ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացումը: Մեր հարաբերությունները թեւակոխում են ավելի լայն ու խորը համագործակցության նոր դարաշրջան, եւ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է Հայաստանին աջակցելուն»,- ասել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության փոխտնօրենը։
Իսոբել Քոլեմանը նշել է, որ վերջին 4 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունն ավելի քան եռապատկվել է՝ 2020 թվականի $‌96 միլիոնից 2023 թվականին հասնելով $‌321 միլիոնի, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է  հարաբերությունների պատմության մեջ։

Россия стремится ограничить выбор Армении, заявили в Вашингтоне
Ереван /Медиамакс/. Заместитель управляющего Агентством США по международному развитию (USAID) Исобель Колеман заявила, что «Армения продолжает сталкиваться с давлением со стороны России, которая стремится ограничить ее выбор и удержать в рамках экономических и энергетических отношений советской эпохи».
«Мы считаем, что Армения и ее народ должны иметь возможность выбирать свой собственный путь, и мы ценим решимость Армении двигаться к большей свободе и процветанию на своих собственных условиях», - заявила Колеман, выступая в посольстве Армении в Вашингтоне на мероприятии, посвященном 33-й годовщине провозглашения независимости Армении.
«Правительство США делает все возможное, чтобы поддержать этот важный прогресс: от участия в исторической трехсторонней встрече с ЕС в поддержку Армении в апреле до вывода наших двусторонних отношений на уровень официального Стратегического партнерства в июне. Наши отношения вступают в новую эру более широкого и глубокого сотрудничества, и Соединенные Штаты привержены поддержке Армении», - заявила заместитель управляющего Агентством США по международному развитию.
Исобель Колеман отметила, что за последние 4 года товарооборот между США и Арменией вырос более чем втрое - с $‌96 миллионов в 2020 году до $‌321 миллиона в 2023 году, что является самым высоким показателем за всю историю отношений.