ԱՄՆ պաշտոնյա. Ռուսաստանը ճնշում է գործադրում Հայաստանի վրա
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) փոխտնօրեն Իսոբել Քոլեմանն ասել է, որ «Հայաստանը շարունակում է ճնշման ենթարկվել Ռուսաստանի կողմից, որը ձգտում է սահմանափակել Երեւանի ընտրությունը՝ վերջինիս պահելով խորհրդային ժամանակաշրջանի տնտեսական եւ էներգետիկ հարաբերությունների տրամաբանության մեջ»։
«Մենք համարում ենք, որ Հայաստանը եւ նրա ժողովուրդը պետք է կարողանան ինքնուրույն ընտրել իրենց ուղին եւ բարձր ենք գնահատում Հայաստանի վճռականությունը՝ գնալ դեպի ավելի մեծ ազատություն եւ բարգավաճում սեփական պայմաններով», - ասել է Քոլեմանը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանատանը Հայաստանի անկախության հռչակման 33-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառման ժամանակ։
«ԱՄՆ կառավարությունն անում է հնարավոր ամեն ինչ այս կարեւոր առաջընթացին աջակցելու համար՝ ապրիլին ԵՄ-ի հետ Հայաստանին աջակցելու համար պատմական եռակողմ հանդիպմանը մասնակցելուց մինչեւ հունիսին մեր երկկողմ հարաբերությունները պաշտոնապես Ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացումը: Մեր հարաբերությունները թեւակոխում են ավելի լայն ու խորը համագործակցության նոր դարաշրջան, եւ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է Հայաստանին աջակցելուն»,- ասել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության փոխտնօրենը։
Իսոբել Քոլեմանը նշել է, որ վերջին 4 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունն ավելի քան եռապատկվել է՝ 2020 թվականի $‌96 միլիոնից 2023 թվականին հասնելով $‌321 միլիոնի, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է  հարաբերությունների պատմության մեջ։

Yerevan /Mediamax/. USAID Deputy Administrator Isobel Coleman stated that "Armenia continues to face pressure from Russia, which seeks to limit Armenia’s choices and keep it locked into Soviet era economic and energy relationships.”
“We believe Armenia and its people should be able to choose their own path, and we appreciate Armenia’s resolve to move towards greater freedom and prosperity on its own terms,” Coleman stated at an event in Armenian Embassy in Washington dedicated to Armenia’s Independence Day.
“We in the U.S. government are doing everything we can to support this essential progress, from participating in a historic trilateral meeting with the EU in support of Armenia in April, to elevating our bilateral relationship via a formal Strategic Partnership in June. Our relationship is entering a new era of broader and deeper cooperation, and the United States remains committed to supporting Armenia, so that it can progress along its chosen path,” she stated.
Isobel Coleman also noted that in just the past four years, U.S.-Armenia trade has more than tripled, growing from $‌96 million in 2020, to $‌321 million in 2023, its highest level ever.