Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է Լոնդոնում հանդիպել Իլհամ Ալիեւի հետ։
«Մեծ Բրիտանիան՝ որպես Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը հյուրընկալող երկիր, նման հանդիպում անցկացնելու առաջարկ էր արել։ Առաջարկվել էր այն անցկացնել Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում կայացած հանդիպման ձեւաչափով։
Մյունխենում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը մասնակցել էր Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հանդիպման մեկնարկին, ապա այն շարունակվել էր երկկողմ ձեւաչափով։ Մեծ Բրիտանիան առաջարկել էր նույն ձեւաչափը։
Սակայն հայկական կողմը հրաժարվել է հանդիպումից, ինչը մենք գնահատում ենք որպես երկխոսությունից եւ խաղաղության օրակարգը առաջ մղելուց նահանջելու մտադրության դրսեւորում։
Միանգամայն անհասկանալի է, թե ինչու Հայաստանը, որը տարբեր հարթակներում խոսում է խաղաղության մասին, հրաժարվում է հանդիպումից, որը կօգներ առաջ մղել խաղաղության օրակարգը։ Միջազգային հանրությունն ինքը պետք է գնահատական տա այն փաստին, որ Հայաստանը, երկխոսության հնարավորությունները գնահատելու եւ խթանելու փոխարեն, հրաժարվում է դա անել»,- Report.az-ին տված հարցազրույցում ասել է Հաջիեւը։

В Баку заявили, что Пашинян отказался от встречи с Алиевым - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян отказался от встречи с Ильхамом Алиевым в Лондоне.
«Великобритания, как страна, принимающая саммит «Европейского политического сообщества», выступила с предложением о проведении такой встречи. Было предложено провести ее в формате встречи, прошедшей в рамках Мюнхенской конференции по безопасности.
Тогда канцлер Германии Олаф Шольц участвовал в начале встречи между лидерами Азербайджана и Армении, а затем встреча продолжилась в двустороннем формате. Такой же формат предложила Великобритания.
Но армянская сторона отказалась от встречи. Мы расцениваем отказ Армении от этой встречи как проявление ее намерения отступить от диалога и продвижения мирной повестки.
Совершенно непонятно, почему Армения, которая говорит о мире на различных платформах, отказывается от встречи, которая способствовала бы продвижению мирной повестки. Международное сообщество само должно дать оценку тому, что Армения вместо того, чтобы ценить и продвигать возможности для диалога, отказывается от этого», - заявил Гаджиев в интервью Report.az.