Մոսկվան եւ Թեհրանը «համապարփակ ռազմավարական գործընկերություն» են կառուցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարարները հաստատել են Մոսկվայի եւ Թեհրանի մտադրությունը՝ ավելի ամրապնդելու ռուս-իրանական բարեկամական հարաբերությունների ողջ շրջանակը՝ «հասնելով համապարփակ ռազմավարական գործընկերության որակապես նոր մակարդակի»։
Այս մասին ասվում է Նյու Յորքում կայացած ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի եւ Իրանի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնակատար Ալի Բաղերի-Քյանիի հանդիպման մասին ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
«Քննարկվել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝ շեշտը դնելով տարածաշրջանում լարվածության հետագա սրումը կանխելու եւ առկա հակասությունները քաղաքական եւ դիվանագիտական ճանապարհներով լուծելու անհրաժեշտության վրա։ Արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձել են նաեւ երկկողմ օրակարգի մի շարք ընթացիկ հարցերի»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

Москва и Тегеран говорят о «всеобъемлющем стратегическом партнерстве» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел России и Ирана подтвердили настрой Москвы и Тегерана на дальнейшее укрепление всего комплекса дружественных российско-иранских отношений, «выходящих на качественно новый уровень всеобъемлющего стратегического партнерства».
Об этом говорится в сообщении МИД России о встрече министра иностранных дел России Сергея Лаврова с исполняющим обязанности глава МИД Ирана Али Багери-Кяни, состоявшейся в Нью-Йорке.
«Предметно обсуждена обстановка, складывающаяся вокруг палестино-израильского конфликта, с акцентом на необходимость предотвращения дальнейшей эскалации напряженности в регионе и урегулирования имеющихся противоречий политико-дипломатическими методами. Главы внешнеполитических ведомств также затронули ряд текущих вопросов двусторонней повестки дня», - отметили в МИД России.