Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ Պետքարտուղարի տեղակալ Ռիչարդ Վերմայի հետ հանդիպմանը կարեւորել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության հետեւողական զարգացումն ու բազմաոլորտ համագործակցության խորացումը:
«Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այցը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի, ժողովրդավարության ամրապնդման եւ տնտեսական զորեղացմանը միտված ծրագրերի, ինչպես նաեւ տեղական ինքնակառավարման մակարդակում հարաբերությունների ընդլայնմանը:
Ռիչարդ Վերման շեշտել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ տեղական մարմինների եւ համայնքների միջեւ, ինչպես նաեւ տնտեսության, կրթության եւ այլ ոլորտներում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման գործընթացի, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, վերջերս կառավարության կողմից հաստատված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ծրագրի իրականացման շուրջ: Վերջինիս առնչությամբ վարչապետը կարեւորել է միջազգային գործընկերների աջակցությունը»,- ասված է կառավարության հաղորդագրությունում:

The US ready to strengthen cooperation with Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, during the meeting with U.S. Deputy Secretary of State Richard Verma, emphasized the consistent development of Armenia-US strategic dialogue and the deepening of multi-sectoral cooperation.
“Nikol Pashinyan noted that the visit will contribute to agenda issues of bilateral relations, programs aimed at strengthening democracy and economic empowerment, as well as expanding relations at the local self-government level.”
Richard Verma emphasized the readiness of the US to strengthen cooperation with Armenia in various directions, including between local bodies and communities, as well as in the economy, education and other fields.
At the meeting, the interlocutors discussed issues related to the implementation of the agreements reached at the Armenia-EU-USA high-level meeting held in Brussels on April 5.
Thoughts were exchanged on the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty, the border demarcation process between Armenia and Azerbaijan, the Crossroads of Peace project, and the implementation of the housing provision program for people forcibly displaced from Nagorno- Karabakh recently approved by the government. Regarding the latter, the Prime Minister emphasized the support of international partners,” the government press office said in a news release.