Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ Պետքարտուղարի տեղակալ Ռիչարդ Վերմայի հետ հանդիպմանը կարեւորել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության հետեւողական զարգացումն ու բազմաոլորտ համագործակցության խորացումը:
«Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այցը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի, ժողովրդավարության ամրապնդման եւ տնտեսական զորեղացմանը միտված ծրագրերի, ինչպես նաեւ տեղական ինքնակառավարման մակարդակում հարաբերությունների ընդլայնմանը:
Ռիչարդ Վերման շեշտել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ տեղական մարմինների եւ համայնքների միջեւ, ինչպես նաեւ տնտեսության, կրթության եւ այլ ոլորտներում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման գործընթացի, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, վերջերս կառավարության կողմից հաստատված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ծրագրի իրականացման շուրջ: Վերջինիս առնչությամբ վարչապետը կարեւորել է միջազգային գործընկերների աջակցությունը»,- ասված է կառավարության հաղորդագրությունում:

США готовы укреплять сотрудничество с Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул сегодня на встрече с заместителем госсекретаря США Ричардом Вермой последовательное развитие стратегического диалога Армения-США и углубление разностороннего сотрудничества.
«Никол Пашинян отметил, что визит будет способствовать обсуждению вопросов повестки двусторонних отношений, программ, направленных на укрепление демократии и расширения экономических возможностей, а также расширению отношений на уровне местного самоуправления.
Ричард Верма подчеркнул готовность США укреплять сотрудничество с Арменией в различных направлениях, в том числе между местными органами и общинами, а также в экономике, образовании и других сферах.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с реализацией договоренностей, достигнутых на встрече высокого уровня Армения-ЕС-США 5 апреля в Брюсселе.
Состоялся обмен мнениями по поводу обсуждения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, процесса демаркации границы, проекта «Перекресток мира», а также реализации программы обеспечения жильем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, одобренной недавно правительством Армении», - говорится в сообщении правительства.