Հայաստանը ցանկանում է ԱՄՆ-ի հետ հասնել ռազմավարական գործընկերության մակարդակի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր հույս է հայտնել, որ «Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությունը կբարձրացնենք նոր՝ Ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի մակարդակի»:
ԱԳՆ–ից հայտնում են, որ հանդես գալով Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի մեկնարկին, որն ամերիկյան կողմից համախագահում է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը, նախարարն ասել է.
«Մեր գործընկերության առանցքում է ժողովրդավարական սկզբունքների նկատմամբ ամուր հանձնառությունը: Չնայած այն հանգամանքին, որ ժողովրդավարությունը վտանգված է ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանում, չնայած անվտանգության մարտահրավերներին և առաջացող հիբրիդային սպառնալիքներին, Հայաստանի կառավարությունը վճռական է հետևել իր ժողովրդի կատարած ժողովրդավարական ընտրությանն, ամրապնդել համապատասխան պետական ինստիտուտները՝ ապահովելու օրենքի գերակայությունն ու մարդու իրավունքների ամուր պաշտպանությունը: Մենք նաև կարծում ենք, որ ՀՀ-ԱՄՆ ընդլայնված գործընկերությունը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանն ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցության հետ մեկտեղ, ունի մեծ ներուժ նպաստելու Հարավային Կովկասում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը»։

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Foreign Affairs Minister Ararat Mirzoyan expressed hope today that "the Armenia-US strategic dialogue will be enhanced to the level of a new Strategic Partnership Commission.”
Armenian Foreign Ministry reports that speaking at the Capstone meeting of the Armenia-US Strategic Dialogue, chaired by U.S. Assistant Secretary James O’Brien on the US side, the minister said:
“The strong commitment to democratic principles is at the very core of our partnership. Despite the fact that democracy is threatened globally, including in our region, despite the security challenges and emerging hybrid threats, the Government of Armenia is decisive to follow the democratic choice of its people, to strengthen the relevant state institutions to ensure the rule of law and strong protection for human rights. We also believe that our enhanced partnership, along with the continued U.S. support for the sovereignty, independence, and territorial integrity of the Republic of Armenia, holds the potential to contribute to the establishment of durable and dignified peace in the South Caucasus.”