Հայաստանը ցանկանում է ԱՄՆ-ի հետ հասնել ռազմավարական գործընկերության մակարդակի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր հույս է հայտնել, որ «Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությունը կբարձրացնենք նոր՝ Ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի մակարդակի»:
ԱԳՆ–ից հայտնում են, որ հանդես գալով Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի մեկնարկին, որն ամերիկյան կողմից համախագահում է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը, նախարարն ասել է.
«Մեր գործընկերության առանցքում է ժողովրդավարական սկզբունքների նկատմամբ ամուր հանձնառությունը: Չնայած այն հանգամանքին, որ ժողովրդավարությունը վտանգված է ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանում, չնայած անվտանգության մարտահրավերներին և առաջացող հիբրիդային սպառնալիքներին, Հայաստանի կառավարությունը վճռական է հետևել իր ժողովրդի կատարած ժողովրդավարական ընտրությանն, ամրապնդել համապատասխան պետական ինստիտուտները՝ ապահովելու օրենքի գերակայությունն ու մարդու իրավունքների ամուր պաշտպանությունը: Մենք նաև կարծում ենք, որ ՀՀ-ԱՄՆ ընդլայնված գործընկերությունը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանն ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցության հետ մեկտեղ, ունի մեծ ներուժ նպաստելու Հարավային Կովկասում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը»։

Армения хочет выйти на уровень стратегического партнёрства с США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выразил сегодня надежду, что «мы поднимем стратегический диалог Армения-США на уровень новой Комиссии стратегического партнерства».
Согласно сообщению МИД, выступая на открытии итогового заседания стратегического диалога Армения-США, министр сказал:
«В основе нашего партнерства лежит твердая приверженность демократическим принципам. Несмотря на то, что демократия находится под угрозой во всем мире, в том числе - в нашем регионе, несмотря на вызовы безопасности и возникающие гибридные угрозы, правительство Армении полно решимости следовать демократическому выбору, сделанному ее народом, укреплять соответствующие государственные институты для обеспечения верховенства закон и надежной защиты прав человека.
Мы считаем, что расширенное партнерство Армения-США, наряду с продолжающейся поддержкой США суверенитета, независимости и территориальной целостности Армении, имеет большой потенциал для содействия установлению стабильного и достойного мира на Южном Кавказе».