ՄԱԿ-ի համաժողովի պատվիրակներին կոչ են արել աջակցել Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակմանը - Mediamax.am
2743 դիտում
ՄԱԿ-ի համաժողովի պատվիրակներին կոչ են արել աջակցել Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի քաղաքացիական ակտիվիստներն ու իրավապաշտպանները Ադրբեջանից եւ անձամբ նախագահ Իլհամ Ալիեւից պահանջել են ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք կլիմայի փոփոխությանը նվիրված ՄԱԿ-ի COP29 համաժողովից առաջ:
Բոննի World Conference Center շենքի մոտ, որտեղ ընթանում է կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի համաժողովը, տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա։
Ակտիվիստներից մեկը՝ Ջոնաթան Սպանբենբեգը, կոչ է արել համաժողովի մասնակիցներին, միջազգային հանրությանը եւ իրավապաշտպան կազմակերպություններին ուշադրություն դարձնել այն փաստին, որ COP29-ն անցկացվելու է մի երկրում, որտեղ մարդու իրավունքները կոպտորեն խախտվում են։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը հայերի նկատմամբ ցեղասպանության քաղաքականություն է վարում, Լեռնային Ղարաբաղից վտարել է 120.000 խաղաղ բնակիչների, ոչնչացնում է պատմական հուշարձանները եւ ջնջում է հայկական հետքը։
Մասնակիցները կոչ են արել Բոննի համաժողովի պատվիրակներին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու համար:
Թեմայի վրա ուշադրություն հրավիրելու համար սոցիալական ցանցերում արշավ է սկսվել։ Յուրաքանչյուր ոք կարող է գրառում կատարել կամ լուսանկար հրապարակել #COP29 հեշթեգով եւ ուշադրություն հրավիրել Բաքվում քաղաքական բանտարկյալների խնդրին:

Yerevan /Mediamax/. Civil and human rights activists from Germany demanded Azerbaijan and personally President Ilham Aliyev to release Armenian prisoners before the upcoming UN COP29 conference on climate change scheduled in Baku in November.
A protest was held outside the World Conference Center in Bonn, where the UN climate change conference is being held.
One of the activists, Jonathan Spanbenbetg, called on conference participants, the international community and human rights organizations to pay attention to the fact that COP29 will be held in a country where human rights are grossly violated.
He reminded that Azerbaijan was pursuing a policy of genocide against Armenians, expelling 120,000 civilians from Nagorno Karabakh, destroying historical monuments and erasing the Armenian heritage from the face of the earth.
The participants called on the delegates to the Bonn conference to take immediate action for the release of Armenian prisoners and to demonstrate a commitment to respect for fundamental human rights and freedoms.
A campaign has been launched in social networks to draw attention to this topic. Everyone can make a post, petition or photo with the hashtag #COP29 and call for attention to the problem of the political prisoners in Baku.