Լավրովը Պուտինի եւ Փաշինյանի «անկեղծ զրույցի» հույս ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հույս ունի, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ամենաբարձր մակարդակով շփումները կլինեն՝ «իրավիճակի անկեղծ քննարկման համար»։
«Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ նրանք գնահատում են այն ամենը, ինչ ունեցել են Ռուսաստանի հետ։ Դժվար է գերագնահատել այն, ինչ արել է Ռուսաստանը Հայաստանի անվտանգության, տնտեսության, ինքնիշխանության համար, եւ այն, ինչ կար եւ կա մեր հարաբերություններում, պետք է գնահատել։ Հուսով եմ, որ նա շփումներ կունենա նախագահ Պուտինի հետ, որտեղ հնարավոր կլինի դա անկեղծորեն քննարկել՝ առանց մեր արեւմտյան չարակամների փաստարկների»,- ասել է Լավրովը մի քանի ռուսական ռադիոկայաններին տված հարցազրույցում։
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարն ասել է, որ «Մոսկվան Երեւանին դաշնակից է համարում»։
«Ամեն դեպքում մենք դաշնակիցներ ենք Հայաստանի հետ։ Մենք դաշնակիցներ ենք իրավաբանորեն, սակայն կարծում եմ, որ ոչ միայն իրավական առումով, եւ որ այնտեղ կան մարդիկ, ովքեր հասկանում են Ռուսաստանի կարեւորությունը Հայաստանի անվտանգության եւ տնտեսական զարգացման համար»,- նշել է Լավրովը։
«Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանը համամասնորեն ստանում է ամենաշատ օգուտը։ Մոտավոր հաշվարկներով Հայաստանի տնտեսության 35%-ն իրացվում է ԵԱՏՄ-ին մասնակցությամբ։ Հայաստանը, լինելով փոքր երկիր, շատ ավելի քիչ ներդրում ունի ԵԱՏՄ-ում, քան մյուսները, այդ թվում՝ ֆինանսական, բայց բոլորի հետ բացարձակ հավասար իրավունքներ ունի, երբ որոշումներ են կայացվում»,- նշել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։

Lavrov hopes for “frank conversation” between Putin and Pashinyan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov hopes for high-level contacts between Russia and Armenia for a “frank discussion of the situation.”
“Nikol Pashinyan said that they appreciate what they had with Russia. It is hard to overestimate what Russia has done for Armenia’s security, economy and sovereignty. What we had and have in our relations should be appreciated. I hope that he will have contacts with President Putin, to discuss this frankly, without the arguments that our Western ill-wishers are tossing,” Lavrov said in an interview with several Russian radio stations.
The Russian foreign minister said that “Moscow still considers Yerevan an ally.”
“We are allies with Armenia after all. We are allies legally, and I think not only legally. There are people there who understand the importance of Russia for Armenia’s security and economic development,” Lavrov said.
“In the Eurasian Economic Union, Armenia benefits the most in the proportional dimension. It is calculated that 35% of Armenia’s economy is realized through participation in the EAEU. Armenia, being a small country, contributes much less to the EAEU than others, including financial contributions, but it has absolutely equal rights with everyone, including the Russian Federation, when decisions are made,” the Russian foreign minister said.