Լավրովը Պուտինի եւ Փաշինյանի «անկեղծ զրույցի» հույս ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հույս ունի, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ամենաբարձր մակարդակով շփումները կլինեն՝ «իրավիճակի անկեղծ քննարկման համար»։
«Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ նրանք գնահատում են այն ամենը, ինչ ունեցել են Ռուսաստանի հետ։ Դժվար է գերագնահատել այն, ինչ արել է Ռուսաստանը Հայաստանի անվտանգության, տնտեսության, ինքնիշխանության համար, եւ այն, ինչ կար եւ կա մեր հարաբերություններում, պետք է գնահատել։ Հուսով եմ, որ նա շփումներ կունենա նախագահ Պուտինի հետ, որտեղ հնարավոր կլինի դա անկեղծորեն քննարկել՝ առանց մեր արեւմտյան չարակամների փաստարկների»,- ասել է Լավրովը մի քանի ռուսական ռադիոկայաններին տված հարցազրույցում։
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարն ասել է, որ «Մոսկվան Երեւանին դաշնակից է համարում»։
«Ամեն դեպքում մենք դաշնակիցներ ենք Հայաստանի հետ։ Մենք դաշնակիցներ ենք իրավաբանորեն, սակայն կարծում եմ, որ ոչ միայն իրավական առումով, եւ որ այնտեղ կան մարդիկ, ովքեր հասկանում են Ռուսաստանի կարեւորությունը Հայաստանի անվտանգության եւ տնտեսական զարգացման համար»,- նշել է Լավրովը։
«Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանը համամասնորեն ստանում է ամենաշատ օգուտը։ Մոտավոր հաշվարկներով Հայաստանի տնտեսության 35%-ն իրացվում է ԵԱՏՄ-ին մասնակցությամբ։ Հայաստանը, լինելով փոքր երկիր, շատ ավելի քիչ ներդրում ունի ԵԱՏՄ-ում, քան մյուսները, այդ թվում՝ ֆինանսական, բայց բոլորի հետ բացարձակ հավասար իրավունքներ ունի, երբ որոշումներ են կայացվում»,- նշել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։

Лавров надеется на «откровенный разговор» Путина и Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров надеется на контакты России с Арменией на высшем уровне для «откровенного обсуждения ситуации».
«Никол Пашинян сказал, что они ценят то, что у них было с Россией. Трудно переоценить, что Россия сделала для безопасности, экономики, суверенитета Армении, и то, что было и есть в наших отношениях, надо ценить. Я надеюсь, что у него будут контакты с президентом Путиным, где можно будет это откровенно обсудить, без аргументов, которые подбрасывают наши западные недоброжелатели», - сказал Лавров в интервью нескольким российским радиостанциям.
Глава МИД России сказал, что «Москва по-прежнему считает Ереван союзником».
«Мы все-таки с Арменией союзники. Юридически мы союзники, но я думаю, что не только юридически и что там есть люди, которые понимают значение России для безопасности и экономического развития Армении», - отметил Лавров.
«В Евразийском экономическом союзе Армения в пропорциональном измерении получает больше всех выгод. Это подсчитано, 35% экономики Армении реализуется за счет участия в ЕАЭС. Армения, будучи маленькой страной, вносит в ЕАЭС гораздо меньше, чем другие, в том числе финансовые взносы, но имеет абсолютно равные права со всеми, включая Российскую Федерацию, когда принимаются решения», - отметил глава МИД РФ.