Մոսկվան Երեւանին եւ Բաքվին կոչ է անում վերականգնել եռակողմ մեխանիզմները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ է անում վերականգնել եռակողմ երկխոսության մեխանիզմները, այսօր ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք կարծում ենք, որ վաղուց հասունացել է ժամանակը վերականգնելու Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան եռակողմ մեխանիզմների ռիթմիկ աշխատանքը։ Կոչ ենք անում գործընկերներին դրսեւորել քաղաքական կամք, վերսկսել շփումները, որոնք ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը այն ձեւաչափերում, որոնցում Ռուսաստանի աջակցությամբ սկսվել են ամենադժվար խնդիրների արդյունավետ լուծումների որոնումը, ներառյալ սահմանազատումը, տրանսպորտային եւ լոգիստիկ ուղիների ապաշրջափակումը եւ խաղաղության պայմանագրի մշակումը»,- ասել է Զախարովան։
«Ի տարբերություն Եվրամիության եւ ԱՄՆ-ի, որոնք զբաղվում են մեկ կողմից զիջումներ կորզելով եւ մյուս կողմի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցնելով, մենք միշտ հանդես ենք եկել առկա տարաձայնությունների համապարփակ, փոխզիջումային կարգավորման օգտին՝ ի շահ Կովկասում կայուն խաղաղության եւ բարգավաճման հաստատման։ Մեր առաջարկը մնում է բանակցությունների սեղանին»,- հավելել է նա։

Russia urges Armenia and Azerbaijan to restore trilateral mechanisms - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russia urges Armenia and Azerbaijan to restore the work of trilateral dialogue mechanisms, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said today.
“We believe that it is long past time for restoring the rhythmic work of the Russia-Azerbaijan-Armenia trilateral mechanisms. We urge our partners to show political will, to resume contacts that proved their effectiveness in the formats, within the framework of which, with Russia’s assistance, we launched the search for effective solutions to the most difficult issues, including border delimitation, unblocking of transportation and logistics routes in the region, development of a peace treaty,” Zakharova said.
“Unlike the EU and the United States, which are engaged in extracting concessions from one side and threatening the other, we have always advocated a comprehensive, compromise settlement of the existing differences in the interests of establishing sustainable peace and prosperity in the current Caucasus. Our proposal remains on the table of negotiations,” she added.