Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար. Ադրբեջանը կեղծ լուրեր է տարածում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ստեֆան Սեժուրնեն ասել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենի հետ քննարկել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, «որը վիճարկվում է Ադրբեջանի կողմից»։
«Մենք շատ մտահոգված ենք՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությունը դուրս է գալիս վերահսկողությունից։ Մենք նաեւ տեսնում ենք Բաքվից տարածվող կեղծ լուրերի աճ, եւ նրանք հակված են Հայաստանին մեղադրել էսկալացիայի համար, թեեւ Հայաստանը, հավանաբար, միակն է, որը փորձում է խուսափել դրանից:
Այս քարոզչությունը շատ ընդհանրություններ ունի նրա հետ, ինչը Ռուսաստանը պարտադրում է Ուկրաինային։ Հարգելի Էնթոնի, կարծում եմ, որ մենք պետք է ծայրահեղ ուշադրություն դարձնենք սրան Բաքվում նախատեսված COP29 գագաթնաժողովից 6 ամիս առաջ», - Փարիզում ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել է Ստեֆան Սեժուրնեն:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Франции Стефан Сежурне заявил, что обсудил с госсекретарем США Энтони Блинкеном вопрос территориальной целостности Армении, «которой бросает вызов Азербайджан».
«Мы очень обеспокоены, учитывая, что риторика Азербайджана выходит из-под контроля. Мы также видим рост числа фейковых новостей из Баку, и они склонны обвинять Армению в ответственности за эскалацию, хотя Армения, вероятно, единственная, кто пытается избежать этого. В этой пропаганде много общего с тем, что Россия навязывает Украине. Дорогой Энтони, я думаю, что мы должны уделить этому чрезвычайное внимание за 6 месяцев до проведения саммита COP29 в Баку», - сказал Стефан Сежурне на совместном брифинге с госсекретарем США в Париже.