Փաշինյան. Թուրքիան կարող է ե՛ւ խթանել, ե՛ւ վտանգել մի շարք գործընթացներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Թուրքիայի պաշտոնական հռետորաբանությանը կարող է եւ խթանել, եւ վտանգել մի շարք գործընթացներ։
«Թուրքիան տարածաշրջանային դերակատար է, եւ բնական է ակնկալել, որ այն պետք է հավասարակշռված դիրքորոշում ունենա տարածաշրջանի տարբեր զարգացումների վերաբերյալ: Հայաստանն ակնկալում է, որ Թուրքիայի հռետորաբանությունը նպատակաուղղված չի լինի տարածաշրջանային լարվածության ավելացմանը, այլ կնպաստի տարածաշրջանում երկխոսության ու համագործակցության խթանմանը»,- հունական Kathimerini օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան սկսել են հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց, որն ուղղված է հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը, երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, միջպետական սահմանի ամբողջական բացմանը:
«Այս գործընթացի շրջանակում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել երրորդ երկրների քաղաքացիների եւ դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար բացել Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը: Մենք իրապես հավատում ենք, որ այս պայմանավորվածության իրականացումը նույնպես դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային դինամիկայի վրա»,- ասել է Փաշինյանը:

Пашинян: Турция может как способствовать, так и угрожать ряду процессов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что официальная риторика Турции может как способствовать, так и угрожать ряду процессов.
«Турция является региональным игроком, и вполне естественно ожидать, что у нее должна быть сбалансированная позиция в отношении различных событий в регионе. Армения ожидает, что риторика Турции не будет направлена на усиление региональной напряженности, а будет способствовать диалогу и сотрудничеству в регионе»,- заявил Никол Пашинян в интервью греческой газете Kathimerini.
Он отметил, что Армения и Турция начали процесс нормализации отношений, который направлен на нормализацию, установление дипломатических отношений между странами и полное открытие межгосударственной границы.
«В рамках этого процесса достигнута договоренность об открытии сухопутной границы Армения-Турция для граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта. Мы действительно верим, что реализация этого соглашения также окажет положительное влияние на региональную динамику»,- сказал Пашинян.