Փաշինյան. Թուրքիան կարող է ե՛ւ խթանել, ե՛ւ վտանգել մի շարք գործընթացներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Թուրքիայի պաշտոնական հռետորաբանությանը կարող է եւ խթանել, եւ վտանգել մի շարք գործընթացներ։
«Թուրքիան տարածաշրջանային դերակատար է, եւ բնական է ակնկալել, որ այն պետք է հավասարակշռված դիրքորոշում ունենա տարածաշրջանի տարբեր զարգացումների վերաբերյալ: Հայաստանն ակնկալում է, որ Թուրքիայի հռետորաբանությունը նպատակաուղղված չի լինի տարածաշրջանային լարվածության ավելացմանը, այլ կնպաստի տարածաշրջանում երկխոսության ու համագործակցության խթանմանը»,- հունական Kathimerini օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան սկսել են հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց, որն ուղղված է հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը, երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, միջպետական սահմանի ամբողջական բացմանը:
«Այս գործընթացի շրջանակում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել երրորդ երկրների քաղաքացիների եւ դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար բացել Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը: Մենք իրապես հավատում ենք, որ այս պայմանավորվածության իրականացումը նույնպես դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային դինամիկայի վրա»,- ասել է Փաշինյանը:

Pashinyan: Turkey can both promote and threaten a number of processes - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Turkey’s official rhetoric can both promote and threaten a number of processes.
“Turkey is a regional player, and it is natural to expect that it should have a balanced position regarding various developments in the region. Armenia expects that Turkey’s rhetoric will not be aimed at increasing regional tension, but will promote dialogue and cooperation in the region,” Nikol Pashinyan said in an interview with the Greek daily Kathimerini.
He noted that Armenia and Turkey have started the process of normalization of relations aimed at the establishment of diplomatic relations between the countries and the complete opening of the interstate border.
“Within the framework of this process, an agreement was reached to open the Armenia-Turkey land border for third country citizens and individuals with diplomatic passports. We really believe that the implementation of this agreement will positively contribute to regional dynamics,” Pashinyan said.