Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «մենք ՆԱՏՕ-ին անդամակցության հարց չենք քննարկել և չենք քննարկում»
«Մենք ՆԱՏՕ-ի հետ ունենք գործընկերային հարաբերություններ, և այդտեղ որևէ նորություն չկա: Նախկինում ունեինք Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիր, հիմա վերաֆորմատավորվում է այդ ծրագիրը՝ կրկին համագործակցության որոշակի ձևաչափի, որը չի ենթադրում անդամակցություն: Մենք նախ այսօր առնվազն դե յուրե Հավաքական անվտանգության պայմանագրի անդամ ենք, և Հայաստանում այդ թեմայով կան քննարկումներ, թե բլոկային ռազմավարությունն ինչքանով է համապատասխանում Հայաստանի շահերին երկարաժամկետ կտրվածքով», - ասել է Փաշինյանը բրիտանական The Telegraph-ին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը հրապարակվել է վարչապետի կայքում:
Նիկոլ Փաշինյանը հստակեցրել է, որ «մենք չենք ասել, որ ժխտում ենք և մերժում ենք Ռուսաստանի հետ համագործակցությունն ընդհանարապես և անվտանգության ոլորտում մասնավորապես»:
«Մենք ասել ենք, որ պատրաստվում ենք դիվերսիֆիկացնել անվտանգային ոլորտում մեր հարաբերությունները», - նշել է նա:

Pashinyan says issue on joining NATO not on agenda - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that “we have not and are not discussing NATO membership.”
“We do have partnership relations with NATO, and there is nothing new there. We used to have an Individual Partnership Action Plan, now that program is being reformatted into a certain partnership format that doesn’t imply membership. We are at least a de jure member of the CSTO today, and I am not sure if there are discussions on that topic in general, or rather in Armenia, as to how well the alliance-based strategy corresponds to Armenia’s interests, in general, in the long term,” Pashinyan said in an interview with British The Telegraph, the full text of which is available on the premier’s website.
Nikol Pashinyan clarified that “we have not said that we deny and reject cooperation with Russia in general and in the security sector in particular.”
“What we have said is that we are going to diversify our relations in the security sector,” he noted.