Բորելն ու Միրզոյանը կքննարկեն «ավելի հավակնոտ» օրակարգի հնարավորությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 13-ին Բրյուսելում տեղի կունենա ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության խորհրդի հինգերորդ հանդիպումը։
«Կողմերը մտքեր կփոխանակեն ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի եւ ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության առաջնահերթությունների իրականացման վիճակի, ինչպես նաեւ ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ավելի հավակնոտ օրակարգ ունենալու հնարավորության մասին:
Նրանք նաեւ կքննարկեն քաղաքական երկխոսությունը եւ բարեփոխումները, ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը եւ մարդու իրավունքները, տնտեսական, առեւտրային եւ ոլորտային համագործակցությունը, ինչպես նաեւ միգրացիան, շարժունակությունը եւ վիզայի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հեռանկարները: Մասնակիցները կարծիքներ կփոխանակեն քաղաքական հարցերի, այդ թվում՝ տարածաշրջանային եւ արտաքին ու անվտանգության քաղաքականության վերաբերյալ»,- հայտնել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունից։
Գործընկերության խորհրդի հանդիպումը նախագահելու են ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։

Borrell and Mirzoyan will discuss the possibility of having a more ambitious partnership agenda - Mediamax.am
Borrell and Mirzoyan will discuss the possibility of having a more ambitious partnership agenda
Yerevan /Mediamax/. The fifth meeting of the EU-Armenia Partnership Council will take place in Brussels on February 13.
“The EU and Armenia will exchange views on the state of implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and of the EU-Armenia Partnership Priorities, as well as the possibility of moving towards a more ambitious EU-Armenia Partnership Agenda. They will also discuss political dialogue and reform, democracy, rule of law and human rights, economic, trade and sectoral cooperation, as well as migration, mobility and the prospects of launching a visa liberalisation dialogue. Participants will then exchange views on political matters, including regional matters and foreign and security policy”, EU Delegations informed.
The Partnership Council will be chaired by the High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell. The Armenian delegation will be led by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan.