Փաշինյանը նորից է հնչեցրել ԵԱՏՄ-ն ապաքաղաքականացնելու իր թեզը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ մարմիններում 2024 թվականին Հայաստանի նախագահության կապակցությամբ դիմել է կազմակերպության երկրների ղեկավարներին եւ ընդգծել տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքների եւ գործիքների վերանայման կարեւորությունը։
«Համաշխարհային տնտեսության ներկայիս անկայունությունը պահանջում է տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքների եւ գործիքների վերանայում: Այս պայմաններում մենք պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք ԵԱՏՄ լիարժեք գործունեությունը ապահովելու համար՝ ի շահ մեր երկրների քաղաքացիների եւ բիզնեսի»,- ասված է Փաշինյանի ուղերձում, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Փաշինյանը նաեւ հավելել է, որ ԵԱՏՄ շուրջ 10 տարվա գործունեության արդյունքներով զգալի արդյունքներ են ձեռք բերվել փոխգործակցության բոլոր ոլորտներում։
«Միեւնույն ժամանակ, մնում են ռազմավարական նշանակության մի շարք հարցեր, առանց որոնց լուծման հնարավոր չէ ավարտին հասցնել արդյունավետ միասնական տնտեսական տարածքի ձեւավորումը։ Միայն ջանքերի համադրմամբ ԵԱՏՄ անդամ երկրները կկարողանան ապագա սերունդների համար ստեղծել տնտեսական համագործակցության էլ ավելի կայուն մոդել, որը կապակցված չի լինի քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերի հետ»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2023թ. դեկտեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգում ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել էր, որ «ԵԱՏՄ-ն տնտեսական միավորում է, որը չպետք է ունենա քաղաքական եւ, առավել եւս՝ աշխարհաքաղաքական օրակարգ»։
«Մենք շարունակում ենք այն այդպես ընկալել եւ հենց այս համատեքստում զարգացնել փոխգործակցությունը մեր տնտեսական համագործակցության շրջանակներում՝ ձգտելով կանխել եվրասիական ինտեգրումը քաղաքականացնելու բոլոր փորձերը։ ԵԱՏՄ-ն եւ նրա տնտեսական սկզբունքները չպետք է փոխկապակցվեն քաղաքական հավակնությունների հետ։ Առեւտրի եւ ինտեգրման հիմնարար ազատությունները չեն կարող եւ չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական նկատառումներից ելնելով, դա միանշանակ կհանգեցնի միավորման հիմնարար սկզբունքների կոռոզիայի», - ասել էր Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. In connection with Armenia’s presidency of the EAEU bodies, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the leaders of the member countries, emphasizing the importance of reviewing the principles and tools of economic interaction.
“The current instability of the world economy requires a review of the principles and tools of economic interaction. Under these conditions, we must make every effort to ensure the full functioning of the EAEU for the benefit of the citizens and businesses of our countries,” Pashinyan said in his message, quoted by TASS.
Pashinyan also added that significant results have been achieved in all spheres of cooperation during the 10 years of activity of EAEU.
“At the same time, a number of issues of strategic significance still remain, without solving them it is impossible to complete the formation of an effective unified economic area. Only by combining efforts, EAEU member states will be able to create an even more stable model of economic cooperation for future generations, which will not be connected with political or geopolitical shifts,” Armenia’s PM said.
Mediamax notes that speaking at the session of the Supreme Eurasian Economic Council in St. Petersburg on December 25, 2023, Nikol Pashinyan reminded that “the Eurasian Economic Union is an economic union that should not have a political and, even more so, a geopolitical agenda.”
“We continue to perceive it as such and in this context develop cooperation within the framework of our economic cooperation, striving to prevent all attempts to politicize Eurasian integration. The EAEU and its economic principles should not be linked to political ambitions. The fundamental freedoms of trade and integration cannot and should not be restricted for political reasons, this will definitely lead to the corrosion of the fundamental principles of the Union,” Pashinyan said.