Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետները կհանդիպեն հունվարի վերջին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի հաջորդ հանդիպումը կկայանա հունվարի վերջին:
«Նախնական պայմանավորվածությունների համաձայն, հանդիպմանը նախ քննարկվելու է հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի նախագիծը, որում պետք է հստակ սահմանվեն համատեղ աշխատանքներում օգտագործվելիք իրավական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերի, իրավական ակտերի տեսակները եւ տիպերը, պետք է նույնականացվեն ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանի վերջին տոպոգրաֆիկ քարտեզները, որոնք պատշաճ իրավական հիմքերով կազմվել եւ տպագրվել են»,- ասված է Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի հաղորդագրությունում:
Հանդիպման կոնկրետ օրը եւ վայրը կհամաձայնեցվի լրացուցիչ։
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի ու Շահին Մուսթաֆաեւի վերջին հանդիպումը կայացել է 2023 թվականի նոյեմբերի 30-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագծի Իջեւանի ու Ղազախի հատվածում։ Հանդիպումից հետո Երեւանն ու Բաքուն հաստատել են սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատակարգը:

Вице-премьеры Армении и Азербайджана встретятся в конце января - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Очередное заседание комиссий по демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном состоится в конце января.
«Согласно предварительным договоренностям, на заседании сначала будет рассмотрен проект положения о совместной деятельности комиссий, в котором должны быть четко определены виды юридически значимых документов и правовых актов, подлежащих использованию в совместной работе, и идентифицированы последние топографические карты советского периода, составленные и изданные на надлежащих правовых основаниях»,- говорится в сообщении аппарата вице-премьера Армении Мгера Григоряна.
Конкретная дата и место встречи будут дополнительно согласованы.
Последняя встреча вице-премьеров Армении и Азербайджана Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева состоялась 30 ноября 2023 года на иджевано-казахском участке армяно-азербайджанской границы. По итогам встречи Ереван и Баку утвердили порядок работы комиссий по демаркации границы.