Զախարովան խոսել է Հայաստանի համար «լուրջ ռիսկերի» առկայության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ «Երեւանում որոշ քաղաքական գործիչներ կշտամբանքներ են հնչեցնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու Ռուսաստանի ջանքերի վերաբերյալ եւ խոսում են 2020-2022 թվականներին բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների «անարդյունավետության» մասին»։
Զախարովան ընդգծել է, որ «այդ պայմանավորվածությունները մնում են ուժի մեջ, կողմերից ոչ մեկը իր ստորագրությունը ետ չի կանչել»։
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի բացակայության պայմաններում այդ կարեւոր փաստաթղթերից հրաժարվելու փորձերը չափազանց վտանգավոր ենք համարում: Նման քայլն անխուսափելիորեն լուրջ ռիսկեր կառաջացնի, առաջին հերթին՝ հենց Հայաստանի համար։ Այդ մարտահրավերները չի ստացվի չեզոքացնել արեւմտյան կեղծ միջնորդների օգնությամբ։ ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չեն ձգտում խաղաղություն եւ կայունություն բերել Հայաստան եւ Հարավային Կովկասի մյուս պետություններին: Նրանց նպատակը բոլորովին այլ է. մեզ եւ տարածաշրջանային մյուս խաղացողներին դուրս մղել, լարվածության նոր օջախ ստեղծել Բալկաններից, Մերձավոր Արեւելքից եւ Ուկրաինայից հետո»,- հայտարարել է ռուսաստանցի դիվանագետը։
Մարիա Զախարովան նաեւ նշել է, որ «ամիսներ շարունակ հայկական կողմը արգելափակում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման աշխատանքների մեկնարկը՝ հրաժարվելով կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի բարձր մակարդակի հայտարարության 9-րդ կետի դրույթները»:

Захарова заявила о «серьезных рисках» для Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что «некоторые политики в Ереване высказывают претензии по поводу усилий России по содействию армяно-азербайджанской нормализации, рассуждают о «неэффективности» трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 гг».
Захарова подчеркула, что «данные договоренности сохраняют свою силу, ни одна из сторон не отозвала свою подпись под ними».
«Ввиду отсутствия мирного договора между Арменией и Азербайджаном попытки дезавуировать эти важнейшие документы считаем крайне опасными. Такой шаг неминуемо обернется серьезными рисками, в первую очередь – для самой Армении.
Купировать же эти вызовы с помощью западных псевдопосредников не получится.
США и ЕС, в отличие от России, не стремятся принести мир и стабильность в Армению и другие государства Южного Кавказа, их задача совершенно иная – потеснить нас и других региональных игроков, создать новый очаг напряженности вслед за Балканами, Ближним Востоком и Украиной», - заявила российский дипаломат.
Мария Захарова также отметила, что «уже много месяцев армянская сторона блокирует начало работ по восстановлению железнодорожного сообщения между Азербайджаном и Арменией, отказываясь соблюдать положения пункта 9 заявления на высшем уровне от 9 ноября 2020 года».