Զախարովան խոսել է Հայաստանի համար «լուրջ ռիսկերի» առկայության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ «Երեւանում որոշ քաղաքական գործիչներ կշտամբանքներ են հնչեցնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու Ռուսաստանի ջանքերի վերաբերյալ եւ խոսում են 2020-2022 թվականներին բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների «անարդյունավետության» մասին»։
Զախարովան ընդգծել է, որ «այդ պայմանավորվածությունները մնում են ուժի մեջ, կողմերից ոչ մեկը իր ստորագրությունը ետ չի կանչել»։
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի բացակայության պայմաններում այդ կարեւոր փաստաթղթերից հրաժարվելու փորձերը չափազանց վտանգավոր ենք համարում: Նման քայլն անխուսափելիորեն լուրջ ռիսկեր կառաջացնի, առաջին հերթին՝ հենց Հայաստանի համար։ Այդ մարտահրավերները չի ստացվի չեզոքացնել արեւմտյան կեղծ միջնորդների օգնությամբ։ ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չեն ձգտում խաղաղություն եւ կայունություն բերել Հայաստան եւ Հարավային Կովկասի մյուս պետություններին: Նրանց նպատակը բոլորովին այլ է. մեզ եւ տարածաշրջանային մյուս խաղացողներին դուրս մղել, լարվածության նոր օջախ ստեղծել Բալկաններից, Մերձավոր Արեւելքից եւ Ուկրաինայից հետո»,- հայտարարել է ռուսաստանցի դիվանագետը։
Մարիա Զախարովան նաեւ նշել է, որ «ամիսներ շարունակ հայկական կողմը արգելափակում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման աշխատանքների մեկնարկը՝ հրաժարվելով կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի բարձր մակարդակի հայտարարության 9-րդ կետի դրույթները»:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said that “some politicians in Yerevan are voicing complaints about Russia’s efforts to promote Armenian-Azerbaijani normalization, speculating about the ‘ineffectiveness’ of the 2020-2022 trilateral agreements reached on the highest level.”
Zakharova emphasized that “these agreements remain in force, none of the parties has withdrawn its signature.”
“Given the absence of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, we consider attempts to disavow these important documents extremely dangerous. Such a step will inevitably result in serious risks, first of all, for Armenia itself.  Western pseudo-mediators will not be able to counteract these challenges.
The US and the EU, unlike Russia, do not seek to bring peace and stability to Armenia and other South Caucasus states, their task is completely different - to squeeze us and other regional players, to create a new hotbed of tension following the Balkans, the Middle East and Ukraine,” the Russian diplomat said.
Maria Zakharova also noted that “for many months the Armenian side has been blocking the start of works on the restoration of railway communication between Azerbaijan and Armenia, refusing to comply with the clause 9 of November 9, 2020 statement.”