Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը քննարկել են վերջին զարգացումները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
Հանդիպումը կայացել է Սկոպյեում՝ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում։
«Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ չնայած Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերած ոչ կառուցողական կեցվածքին, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտմանն ու առկա հումանիտար խնդիրներին՝ Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ առաջարկները՝ հայտնի սկզբունքներին համապատասխան, եւ վերջիններիս Ադրբեջանի հստակ հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ գրանցել էական առաջընթաց։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ծրագրերի, որոնց համատեքստում Արարատ Միրզոյանը վկայակոչել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգին։ Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ եւ բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցության ու դրա ընդլայնման հեռանկարների շուրջ», - ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Мирзоян рассказал Блинкену о возможности «значительного прогресса» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Энтони Блинкен обсудили последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Встреча состоялась в Скопье в рамках министерской конференции ОБСЕ.
«Арарат Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на неконструктивную позицию, проявленную Азербайджаном, проведенную в Нагорном Карабахе этническую чистку и существующие гуманитарные проблемы, Армения направила Азербайджану предложения по проекту мирного договора в соответствии с известными принципами, и в случае четкой приверженности последним, появится возможность зафиксировать значительный прогресс в достижении соглашения по проекту.
Были затронуты региональные программы, в контексте которых Арарат Мирзоян коснулся разработанного правительством Армении проекта «Перекресток мира».
Собеседники коснулись армяно-американской двусторонней повестки. Состоялся обмен мнениями о сотрудничестве на двусторонних и многосторонних площадках и перспективах его расширения», - говорится в сообщении МИД.