Փաշինյան. «ՀԱՊԿ անդամ լինելը անհաղթահարելի արգելք է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ-ի անդամ լինելով՝ չենք կարողանում ՀԱՊԿ-ից մեզ անհրաժեշտ քաղաքական աջակցությունը եւ սպառազինությունը ստանալ»:
«Մյուս կողմից՝ այլ տեղերից աջակցություն ստանալու եւ համագործակցելու համար ՀԱՊԿ անդամ լինելն անհաղթահարելի արգելք է: Մենք պետք է մեր շահերից բխող որոշումներ կայացնենք:
Ինչո՞ւ մենք չենք կայացնում կամ կկայացնե՞նք արդյոք ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշում: Մենք կողմնորոշվելու ենք Հայաստանի պետական շահերով․ եթե այս պահին որեւէ որոշում կայացրել կամ չենք կայացրել, ապա մեր ուղենիշը ՀՀ պետական շահն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին «ՀԱՊԿ-ի դե ֆակտո գործողությունները կամ անգործությունը չեն հասցեագրում ՀՀ նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները»:
«Այս իմաստով ՀԱՊԿ-ի գործողությունները համապատասխան չեն Հայաստանի շահերին, եւ մենք այս հարցը բարձրացնում ենք թափանցիկ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: “Being CSTO member is an insurmountable obstacle” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "being a member of the CSTO, we cannot get from it the political support and weapons we need.”
“On the other hand, being a member of the CSTO is an insurmountable obstacle for receiving support and cooperation from other places. We have to make decisions that are in our best interest.
Why don’t we decide or will we decide to withdraw from the CSTO? We will orient on Armenia’s state interests: if at this moment we have made any decision or on the contrary, if we have not made the decision, it means it is in Armenia’s state interest,” Nikol Pashinyan said.
According to him, at the moment “the CSTO’s de facto actions or inaction do not address its obligations towards Armenia.”
“In this sense, the actions of the CSTO do not comply with the interests of Armenia, and we raise this issue transparently,” Armenian PM said.