Փաշինյան. «ՀԱՊԿ անդամ լինելը անհաղթահարելի արգելք է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ-ի անդամ լինելով՝ չենք կարողանում ՀԱՊԿ-ից մեզ անհրաժեշտ քաղաքական աջակցությունը եւ սպառազինությունը ստանալ»:
«Մյուս կողմից՝ այլ տեղերից աջակցություն ստանալու եւ համագործակցելու համար ՀԱՊԿ անդամ լինելն անհաղթահարելի արգելք է: Մենք պետք է մեր շահերից բխող որոշումներ կայացնենք:
Ինչո՞ւ մենք չենք կայացնում կամ կկայացնե՞նք արդյոք ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշում: Մենք կողմնորոշվելու ենք Հայաստանի պետական շահերով․ եթե այս պահին որեւէ որոշում կայացրել կամ չենք կայացրել, ապա մեր ուղենիշը ՀՀ պետական շահն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին «ՀԱՊԿ-ի դե ֆակտո գործողությունները կամ անգործությունը չեն հասցեագրում ՀՀ նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները»:
«Այս իմաստով ՀԱՊԿ-ի գործողությունները համապատասխան չեն Հայաստանի շահերին, եւ մենք այս հարցը բարձրացնում ենք թափանցիկ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: «Быть членом ОДКБ - непреодолимое препятствие» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что, «являясь членами ОДКБ, мы не можем получить от ОДКБ необходимую нам политическую поддержку и вооружение».
«С другой стороны, членство в ОДКБ является непреодолимым препятствием для получения поддержки и сотрудничества из других мест. Мы должны принимать решения, которые отвечают нашим интересам.
Почему мы не принимаем и примем ли решение о выходе из ОДКБ? Мы руководствуемся государственными интересами Армении и, если на данный момент мы приняли какое-то решение или не приняли его, то нашим ориентиром является государственный интерес Армении»,- сказал Никол Пашинян.
По его словам, на данный момент «фактические действия или бездействие ОДКБ не соответствуют ее обязательствам перед Арменией».
«В этом смысле действия ОДКБ не соответствуют интересам Армении, и мы прозрачно поднимаем этот вопрос»,- заявил Никол Пашинян.