Զախարովան ասել է, որ Հայաստանի արտաքին կողմնորոշումը «արմատապես փոխվում է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր հայտարարել է «արտաքին հարաբերություններում Հայաստանի կողմնորոշման արմատական փոփոխության մասին»։
«Խոսակցությունն այն մասին, որ իբր Հայաստանը ստիպված էր այլընտրանք փնտրել՝ Ռուսաստանից պատասխան չստանալով իր խնդրանքներին, եւ այն, որ Հայաստանը չէ, որ դուրս է գալիս ՀԱՊԿ-ից, այլ ընդհակառակը, փորձ է խուսափել պատասխանատվությունից եւ մեղավորներ գտնել սեփական սխալների համար»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ «այս հռետորաբանությունը իրական մտադրությունները թաքցնելու բացահայտ փորձ է»։
«Հասկանալի է, որ խոսքը արտաքին հարաբերություններում հանրապետության կողմնորոշման արմատական փոփոխության մասին է»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը եւ ընդգծել, որ այդ քաղաքականությանը Երեւանին «Արեւմուտքն է դրդում»։
«Մյուս կողմից, նրանք ամեն կերպ փորձում են քողարկել դա՝ ենթադրելով, որ այդպիսով կարող են պահպանել օգնության եւ հատուկ հարաբերությունները նախկին մակարդակի վրա»,- հավելել է նա։

Захарова заявила о «кардинальной смене внешней ориентации Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила сегодн о «кардинальной смене ориентации Армении во внешних делах».
«Разговоры о том, что Армения якобы была вынуждена искать альтернативу, не получив от России ответной реакции на свои просьбы, и что это не Армения выходит из ОДКБ, а наоборот, это попытка спихнуть ответственность, найти виновных в собственных просчетах», - сказала Захарова.
По ее словам, данная риторика является откровенной попыткой «скрыть истинные намерения».
«Ясно, что речь идет о кардинальной смене ориентации республики во внешних делах», - заявила официальный представитель МИД РФ и подчеркнула, что эта политика проводится Ереваном «с подачи Запада».
«С другой стороны, они пытаются это всячески закамуфлировать, полагая, что так можно сохранить прежний уровень помощи и особых отношений», - добавила она.