Ադրբեջանում որոշել են վտարել USAID-ի առաքելությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) «այլեւս տեղ չունի Ադրբեջանում»։
Այդպես է նա արձագանքել USAID-ի տնօրեն Սամանթա Փաուերի գրառմանը, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Երկու ամիս առաջ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղում ստիպեց ավելի քան 100 հազար մարդու լքել իրենց տները եւ իջեւանել հարեւան Հայաստանում։ ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերին»։
«Դիմակները պատռվա՛ծ են։ Ադրբեջանում USAID-ի գործունեության համար այլեւս տեղ չկա», -  գրել է Հաջիեւը X (նախկինում՝ Twitter) սոցիալական ցանցում։
«Որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Միացյալ Նահանգների մշտական ներկայացուցիչ, նա երբեք չի բարձրացրել ադրբեջանցի փախստականների եւ ներքին տեղահանվածների անմխիթար վիճակի հարցը եւ չի պահանջել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի կատարում»,- ասել է Ալիեւի օգնականը։
Հիքմեթ Հաջիեւը հիշեցրել է, որ Սամանթա Փաուերը եղել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամ եւ հայտարարել է, որ «Ադրբեջանաատյացությունը, թուրքատյացությունը, քաղաքական կոռուպցիան, հավանաբար, Ռուբեն Վարդանյանի եւ Սամանթա Փաուերի ընդհանուր շահերն ու արժեքներն էին»:

В Азербайджане решили изгнать миссию USAID - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что Агентству международного развития США (USAID) «больше нет места в Азербайджане».
Так он отреагировал на пост руководителя USAID Саманты Пауэр, в котором, в частности, говорилось:
«Два месяца назад военная операция Азербайджана в Нагорном Карабахе вынудила более 100 тысяч человек покинуть свои дома и отправится в соседнюю Армению. США продолжают поддерживать этнических армян из Нагорного Карабаха».
«Маски сорваны! В Азербайджане больше нет места для деятельности USAID!» - написал Гаджиев в социальной сети X (бывший Twitter).
«На посту постоянного представителя США в Совете Безопасности ООН она никогда не поднимала вопроса о плачевном положении азербайджанских беженцев и вынужденных переселенцев и не требовала исполнения резолюций СБ ООН», - заявил помощник Алиева.
Хикмет Гаджиев напомнил, что Саманта Пауэр была членом отборочной комисии гуманитарной премии «Аврора» и заявил, что «азербайджанофобия, туркофобия, политическая коррупция, скорее всего, были обшими интересами и ценностями Рубена Варданяна и Саманты Пауэр».