Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսական կողմի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 21-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բելառուսի արտգործնախարար Սերգեյ Ալեյնիկի հետ:
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գործունությանն առնչվող հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ չի կարողանա մասնակցել նոյեմբերի 22-ին Մինսկում նախատեսվող ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի եւ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստին»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը նույնպես չի մասնակցի Մինսկում կայանալիք ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին:
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրել էր, որ չի մասնակցի նիստին:

Ереван /Медиамакс/. По инициативе белорусской стороны 21 ноября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонную беседу с главой МИД Беларуси Сергеем Алейником.
«Были рассмотрены вопросы, связанные с деятельностью Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Арарат Мирзоян отметил, что не сможет принять участие в запланированном на 22 ноября в Минске совместном заседании Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей Совета безопасности ОДКБ», - говорится в сообщении МИД Армении.
Министр обороны Армении Сурен Папикян также не примет участие в заседании Совета министров обороны ОДКБ, которое пройдет в Минске.
14 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил в телефонной беседе с президентом Беларуси Александром Лукашенко, что не будет участвовать в заседании Совета глав государств стран-участниц ОДКБ.