«Ադրբեջանի հետ «business as usual» չի լինելու, ասել է ամերիկացի դիվանագետը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենն ասել է, որ «Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղում խարխլել է վստահությունը եւ կասկածներ առաջացրել Հայաստանի հետ համապարփակ խաղաղություն հաստատելու Բաքվի հանձնառության վերաբերյալ»:
Ելույթ ունենալով նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ լսումների ժամանակ, ամերիկացի դիվանագետը, մասնավորապես, ասել է.
«Հաշվի առնելով այս նոր իրողությունը՝ Պետդեպարտամենտը հասկացրել է Ադրբեջանին, որ մենք չենք կարող շարունակել մեր երկկողմ հարաբերությունները «բիզնես, ինչպես միշտ» (“business as usual”) սկզբունքով։ Միացյալ Նահանգները դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում, չեղարկել բարձր մակարդակի երկկողմ հանդիպումները եւ սառեցրել ապագա միջոցառումների ծրագրերը։ Մենք կշարունակենք կոչ անել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ նպաստել Լեռնային Ղարաբաղ այն հայերի վերադարձին, ովքեր հնարավոր է ցանկանան վերադառնալ իրենց տները կամ այցելել տարածաշրջանի մշակութային վայրեր, եւ վերականգնել անարգել առեւտրային եւ հումանիտար երթեւեկությունը տարածաշրջան Լաչինի միջանցքով»։

“No business as usual with Azerbaijan”, O’Brien says
Yerevan /Mediamax/. Assistant Secretary at the Bureau of European and Eurasian Affairs of the US Department of State James O’Brien stated that Azerbaijan’s use of force in Nagorno-Karabakh has undermined trust and raised doubts about Baku’s commitment to a comprehensive peace with Armenia.
Speaking at the Future of Nagorno-Karabakh hearing at US House of Representative Foreign Relations Committee, the American diplomat, in particular said:
“Given this new reality, the Department of State has made it clear to Azerbaijan that we cannot continue our bilateral relations on a basis “business as usual”. The United States has condemned Azerbaijan’s actions in Nagorno-Karabakh, canceled high-level bilateral meetings, and suspended plans for future events. We will continue to urge the Azerbaijani authorities to facilitate the return of Nagorno-Karabakh Armenians who may wish to return to their homes or visit cultural sites in the region, and to restore unimpeded commercial, humanitarian, and passenger traffic to the region through the Lachin corridor.”