«Ադրբեջանի հետ «business as usual» չի լինելու, ասել է ամերիկացի դիվանագետը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենն ասել է, որ «Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղում խարխլել է վստահությունը եւ կասկածներ առաջացրել Հայաստանի հետ համապարփակ խաղաղություն հաստատելու Բաքվի հանձնառության վերաբերյալ»:
Ելույթ ունենալով նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ լսումների ժամանակ, ամերիկացի դիվանագետը, մասնավորապես, ասել է.
«Հաշվի առնելով այս նոր իրողությունը՝ Պետդեպարտամենտը հասկացրել է Ադրբեջանին, որ մենք չենք կարող շարունակել մեր երկկողմ հարաբերությունները «բիզնես, ինչպես միշտ» (“business as usual”) սկզբունքով։ Միացյալ Նահանգները դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում, չեղարկել բարձր մակարդակի երկկողմ հանդիպումները եւ սառեցրել ապագա միջոցառումների ծրագրերը։ Մենք կշարունակենք կոչ անել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ նպաստել Լեռնային Ղարաբաղ այն հայերի վերադարձին, ովքեր հնարավոր է ցանկանան վերադառնալ իրենց տները կամ այցելել տարածաշրջանի մշակութային վայրեր, եւ վերականգնել անարգել առեւտրային եւ հումանիտար երթեւեկությունը տարածաշրջան Լաչինի միջանցքով»։

«Бизнеса как всегда» с Азербайджаном не будет, заявил О’Брайен
Ереван /Медиамакс/. Помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О’Брайен заявил, что «применение Азербайджаном силы в Нагорном Карабахе подорвало доверие и породило сомнения о приверженности Баку всеобъемлющему миру с Арменией».
Выступая 15 ноября в комитете Палаты представителей Конгресса США по иностранным делам на слушаниях о будущем Нагорного Карабаха, американский дипломат, в частности, сказал:
«Учитывая эту новую реальность, Госдепартамент дал понять Азербайджану, что мы не можем продолжать наши двусторонние отношения по принципу «бизнес как всегда» (“business as usual”). Соединенные Штаты осудили действия Азербайджана в Нагорном Карабахе, отменили двусторонние встречи на высоком уровне, а также приостановили планы будущих мероприятий. Мы продолжим призывать власти Азербайджана содействовать возвращению армян Нагорного Карабаха, которые, возможно, захотят вернуться в свои дома или посетить культурные объекты региона, а также восстановить беспрепятственное коммерческое, гуманитарное и пешеходное движение в регион через Лачинский коридор».