Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին Bastion զրահամեքենաների մատակարարումը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն ասել է, որ այդ տեխնիկայի մատակարարումը «կծառայի տարածաշրջանում Հայաստանի ռազմական ներուժի եւ ապակառուցողական գործունեության ամրապնդմանը»։
«Ֆրանսիայի քայլերը, որը ներկայանում է որպես տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության կողմնակից, լրջորեն կասկածի տակ են դնում ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ պետությունների միջազգային սահմանների փոխադարձ ճանաչման վրա հիմնված հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը եւ ծառայում են իրավիճակի սրմանը», - ասել է Այհան Հաջիզադեն։
«Հայաստանն ու Ֆրանսիան պետք է վերջ դնեն տարածաշրջանում սպառազինության եւ ռազմականացման քաղաքականությանը, եւ այդ երկրները պետք է վերջապես հասկանան, որ տարածաշրջանում խաղաղությունն ու համագործակցությունն այլընտրանք չունեն»,- հավելել է ադրբեջանցի դիվանագետը։

Baku condemns France’s delivery of armored vehicles to Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Azerbaijani Foreign Ministry has condemned France’s shipment of Bastion armored vehicles to Armenia.
Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Ayhan Hajizada said that the supply of this equipment “will serve to strengthening Armenia’s military potential and destructive actions in the region.”
“These steps by France, which positions itself as an advocate of peace and stability in the region, seriously question the efforts for normalization of relations based on mutual recognition of sovereignty, territorial integrity and international borders of states and serve to aggravate the situation,” Hajizada said.
“Armenia and France should end armament and militarization policy in the region, and finally understand that there is no alternative to peace and cooperation in the region,” the Azerbaijani diplomat added.