Պատրուշեւը կոչ է արել չմիջամտել Երեւանի եւ Բաքվի հարաբերությունների կարգավորմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը հնարավոր է միայն, երբ տարածաշրջանից դուրս գտնվող ուժերը դադարեն միջամտել հակամարտությանը»:
«Մենք շահագրգռված ենք հարավկովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմամբ՝ պայմաններ ստեղծելով դրա զարգացման համար եւ ամրապնդելու փոխվստահությունն ու համագործակցությունը»,- Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների տարեկան ժողովի ժամանակ ասել է Նիկոլայ Պատրուշեւը:
Նրա խոսքով՝ «Ռուսաստանը հետեւողական քայլեր է ձեռնարկում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ՝ ի շահ այդ երկրների միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքման, սահմանների սահմանազատման եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման».
«Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ դա հնարավոր է միայն արտատարածաշրջանային ուժերի չմիջամտելու դեպքում: Արեւմտյան երկրների գործողությունները հրահրում են իրավիճակի դեգրադացիա տարածաշրջանում եւ նպաստում, որպեսզի հակասությունները պահպանվեն»:
ԱՊՀ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների տարեկան ժողովին Հայաստանը ներկայացնում է Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը: Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը չի մասնակցում հանդիպմանը։

Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев заявил сегодня, что «урегулирование между Азербайджаном и Арменией возможно лишь тогда, когда в конфликт перестанут вмешиваться внерегиональные силы».
«Мы заинтересованы в стабилизации ситуации в регионе Южного Кавказа, создании условий для его развития и укрепления взаимного доверия и сотрудничества», - заявил Николай Патрушев на ежегодном собрании секретарей Советов безопасности стран СНГ в Москве.
По его словам «Россией последовательно предпринимаются шаги по комплексной нормализации армяно-азербайджанских отношений в интересах заключения между этими странами мирного договора, делимитации границ, открытия транспортных коммуникаций».
«Практика показывает, что это возможно исключительно при условии невмешательства внерегиональных сил. Действия стран Запада провоцируют деградацию обстановки в регионе и способствуют сохранению в нем противоречий», - подчеркнул он.
На ежегодном собрании секретарей советов безопасности стран СНГ Армению представляет посол Армении в России Вагаршак Арутюнян. Секретарь Совета безопасности Армен Григорян в заседании не участвует.