Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «Մալթայում Ուկրաինայի հարցով կոնֆերանսին Երեւանի մասնակցությունը Մոսկվան դիտարկում է որպես Հայաստանի կողմից ցուցադրական հակառուսական ժեստ»։
Ճեպազրույցի ժամանակ նա այսպես է մեկնաբանել Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի եւ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակի Մալթայում կայացած հանդիպումը:
Մարիա Զախարովան հիշեցրել է, որ «ավելի վաղ Կիեւ էր այցելել ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը։ Հայաստանի Ազգային ժողովի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը Դուբլինում կապ էր հաստատել Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի նախագահի հետ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ Գրանադայում շփվել էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ»:
«Երեւանում պետք է իրենց հաշիվ տան, որ խոսքը ցուցադրական սիրախաղի մասին է նրանց հետ, ովքեր ագրեսիվորեն ընդդիմանում են Ռուսաստանին:
Ցավալի է, որ հանրապետության ներկայիս ղեկավարությունը միտումնավոր եւ համառորեն քանդում է մեր դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք ոչ վաղ անցյալում համարում էր Հայաստանի կայունության եւ բարգավաճման ամենակարեւոր գործոնը»,- եզրափակել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова сказала сегодня, что «Москва рассматривает участие Еревана в конференции по Украине на Мальте в так называемом копенгагенском формате как демонстративный антироссийский жест Армении».
Так она прокомментировала встречу секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна и руководителя офиса президента Украины Андрея Ермака на Мальте.
Мария Захарова напомнила, что «супруга премьер-министра Армении Анна Акопян ранее посетила Киев, спикер парламента Армении Ален Симонян встречался с председателем Верховной Рады Украины в Дублине, а премьер-министр Никол Пашинян общался с президентом Украины Владимиром Зеленским в Гранаде».
«В Ереване должны отдавать себе отчет, что речь идет о демонстративном заигрывании с теми, кто агрессивно противостоит России. Вызывает сожаление, что нынешнее руководство республики целенаправленно упорно разрушает наши союзнические отношения, которые не так давно само же называло важнейшим фактором стабильности и процветания Армении», - заключила официальный представитель МИД России.