Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «Մալթայում Ուկրաինայի հարցով կոնֆերանսին Երեւանի մասնակցությունը Մոսկվան դիտարկում է որպես Հայաստանի կողմից ցուցադրական հակառուսական ժեստ»։
Ճեպազրույցի ժամանակ նա այսպես է մեկնաբանել Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի եւ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակի Մալթայում կայացած հանդիպումը:
Մարիա Զախարովան հիշեցրել է, որ «ավելի վաղ Կիեւ էր այցելել ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը։ Հայաստանի Ազգային ժողովի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը Դուբլինում կապ էր հաստատել Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի նախագահի հետ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ Գրանադայում շփվել էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ»:
«Երեւանում պետք է իրենց հաշիվ տան, որ խոսքը ցուցադրական սիրախաղի մասին է նրանց հետ, ովքեր ագրեսիվորեն ընդդիմանում են Ռուսաստանին:
Ցավալի է, որ հանրապետության ներկայիս ղեկավարությունը միտումնավոր եւ համառորեն քանդում է մեր դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք ոչ վաղ անցյալում համարում էր Հայաստանի կայունության եւ բարգավաճման ամենակարեւոր գործոնը»,- եզրափակել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Yerevan /Mediamax/. The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, said today that "Moscow views Yerevan’s participation in the conference on Ukraine in Malta as a demonstrative anti-Russian gesture.”
This is the way she commented on the meeting between the Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan and the Head of the Office of the President of Ukraine Andriy Yermak in Malta.
Maria Zakharova reminded that “earlier Armenia’s Prime Minister’s spouse Anna Hakobyan visited Kyiv. The Speaker of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan communicated with the President of the Verkhovna Rada of Ukraine in Dublin and Prime Minister Nikol Pashinyan with the President of Ukraine Volodymyr Zelensky in Granada.”
“Yerevan should realize that it is about demonstrative flirting with those who aggressively oppose Russia.
Regrettably, the current leadership of the republic is deliberately and persistently destroying our allied relations, which, in the recent past, it considered the most important factor for Armenia’s stability and prosperity,” the official representative of the Russian Foreign Ministry concluded.