Զախարովա. Մենք հիմք չենք տալիս, որ «սադրանքի բացիլը» աճի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան ասել է, որ «արեւմտյան լրատվամիջոցները «հեծնել են» պաշտոնական Երեւանի ներկայացուցիչներին՝ նրանցից կորզելով սադրիչ հարցերի պատասխաններ, որոնք ակնհայտորեն նպատակ ունեն առավելագույն վնաս հասցնել Մոսկվայի եւ Երեւանի բազմաբնույթ կապերին»։
Զախարովան այս մասին ասել է՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցը։
«Ցավոք, ներկա հայկական իրողություններում նման հրահրումները արդյունք են տալիս։ Մեզ նույնպես հաճախ են սադրիչ հարցեր տալիս։ Բայց մենք նախընտրում ենք պատասխանել, որ մեր Հայաստանի հետ հարաբերություններում առկա տարաձայնությունները մենք լուծում ենք երկկողմ խողովակներով։ Հիմք չենք տալիս, որ սադրանքի բացիլը աճի»,- նշել է ռուսաստանցի դիվանագետը։
«1990-ականներից ռուսաստանյան ռազմական ներկայությունը եւ մեր սահմանապահների ներկայությունը պահանջված են Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով Հարավային Կովկասում ստեղծված ծանր իրավիճակը եւ Երեւանի չկարգավորված հարաբերությունները հարեւանների հետ։ Ռուսական 102-րդ բազան պարբերաբար ուսումնավարժական միջոցառումներ է անցկացնում՝ բարելավելու մարտական պատրաստվածությունը եւ հայ գործընկերների հետ փոխհամաձայնեցվածությունը։ Մեր սահմանապահները հակազդում են հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատելու փորձերին, կանխում են մաքսանենգությունը հայ-իրանական սահմանին, իսկ 2020 թվականի դեկտեմբերից մոնիտորինգ են իրականացնում նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Ձեռնարկված բոլոր միջոցառումներն իրականացվում են հայկական կողմի հետ համատեղ՝ հարգելով հանրապետության ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներին, եթե չլինեին նրանք, ապա 2020 թվականի աշնանից սկսած իրավիճակը տարածաշրջանում կարող էր զարգանալ Երեւանի համար շատ ավելի դրամատիկ սցենարով, հատկապես այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը հրապարակավ ճանաչեց Ղարաբաղի պատկանելիությունը Ադրբեջանին։
ՀԱՊԿ-ի հասցեին Երեւանի դժգոհությունների վերաբերյալ։ Այս կազմակերպության արդյունավետությունը համոզիչ կերպով ապացուցվեց 2022 թվականի հունվարին Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ։ Եթե Հայաստանի ղեկավարությունը համաձայներ կազմակերպության դիտորդական առաքելություն տեղակայել հանրապետության տարածքում, ապա հնարավոր կլիներ խուսափել բազմաթիվ խնդիրներից։ Սակայն դրա փոխարեն Հայաստանի ղեկավարությունը նախընտրեց հրավիրել ԵՄ առաքելությանը, որը մոնիտորինգի քողի տակ հետախուզություն է իրականացնում Ռուսաստանի եւ Իրանի դեմ»,- ասել է Մարիա Զախարովան։

Zakharova: We do not give ground for the “bacillus of provocation to grow” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said that "Western media outlets are literally ‘all after’ representatives of official Yerevan, pulling out of them answers to provocative questions clearly aimed at causing maximum damage to the multifaceted ties between Moscow and Yerevan.”
Zakharova said this while commenting on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s interview with The Wall Street Journal.
“Unfortunately, such incitement works in the current Armenian realities. We too are often asked provocative questions. But we prefer to answer that we resolve the existing disagreements in our relations, particularly with Armenia, through bilateral channels. We do not give ground for this bacillus of provocation to grow,” the Russian diplomat noted.
“Since the 1990s, the Russian military presence and the presence of our border guards have been in demand for Armenia, given the uneasy situation in the South Caucasus and Yerevan’s unsettled relations with its neighbors. The 102nd Russian military base regularly conducts training activities to improve combat readiness and cohesion with its Armenian counterparts.
Our border guards counter attempts to illegally cross the Armenian-Turkish border, suppress smuggling on the Armenian-Iranian border, and since December 2020 also monitor the Armenian-Azerbaijani borders. All these activities are carried out jointly with the Armenian side, with full respect for the sovereignty and territorial integrity of the republic.
As for the Russian peacekeepers in Karabakh, if it were not for them, the situation in the region from the fall of 2020 could have developed with a much more dramatic scenario for Yerevan, especially after the decision of the Armenian leadership to publicly recognize Karabakh as part of Azerbaijan.
Regarding Yerevan’s claims to the CSTO, the efficiency of this organization was convincingly demonstrated during the events in Kazakhstan in January 2022. If the Armenian leadership had agreed to deploy the organization’s observation mission on the territory of the republic, many problems could also have been avoided. However, instead, the Armenian leadership preferred to invite an EU mission, which is engaged in intelligence gathering against Russia and Iran under the guise of monitoring,” Maria Zakharova said.