Զախարովա. Մենք հիմք չենք տալիս, որ «սադրանքի բացիլը» աճի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան ասել է, որ «արեւմտյան լրատվամիջոցները «հեծնել են» պաշտոնական Երեւանի ներկայացուցիչներին՝ նրանցից կորզելով սադրիչ հարցերի պատասխաններ, որոնք ակնհայտորեն նպատակ ունեն առավելագույն վնաս հասցնել Մոսկվայի եւ Երեւանի բազմաբնույթ կապերին»։
Զախարովան այս մասին ասել է՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցը։
«Ցավոք, ներկա հայկական իրողություններում նման հրահրումները արդյունք են տալիս։ Մեզ նույնպես հաճախ են սադրիչ հարցեր տալիս։ Բայց մենք նախընտրում ենք պատասխանել, որ մեր Հայաստանի հետ հարաբերություններում առկա տարաձայնությունները մենք լուծում ենք երկկողմ խողովակներով։ Հիմք չենք տալիս, որ սադրանքի բացիլը աճի»,- նշել է ռուսաստանցի դիվանագետը։
«1990-ականներից ռուսաստանյան ռազմական ներկայությունը եւ մեր սահմանապահների ներկայությունը պահանջված են Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով Հարավային Կովկասում ստեղծված ծանր իրավիճակը եւ Երեւանի չկարգավորված հարաբերությունները հարեւանների հետ։ Ռուսական 102-րդ բազան պարբերաբար ուսումնավարժական միջոցառումներ է անցկացնում՝ բարելավելու մարտական պատրաստվածությունը եւ հայ գործընկերների հետ փոխհամաձայնեցվածությունը։ Մեր սահմանապահները հակազդում են հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատելու փորձերին, կանխում են մաքսանենգությունը հայ-իրանական սահմանին, իսկ 2020 թվականի դեկտեմբերից մոնիտորինգ են իրականացնում նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Ձեռնարկված բոլոր միջոցառումներն իրականացվում են հայկական կողմի հետ համատեղ՝ հարգելով հանրապետության ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներին, եթե չլինեին նրանք, ապա 2020 թվականի աշնանից սկսած իրավիճակը տարածաշրջանում կարող էր զարգանալ Երեւանի համար շատ ավելի դրամատիկ սցենարով, հատկապես այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը հրապարակավ ճանաչեց Ղարաբաղի պատկանելիությունը Ադրբեջանին։
ՀԱՊԿ-ի հասցեին Երեւանի դժգոհությունների վերաբերյալ։ Այս կազմակերպության արդյունավետությունը համոզիչ կերպով ապացուցվեց 2022 թվականի հունվարին Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ։ Եթե Հայաստանի ղեկավարությունը համաձայներ կազմակերպության դիտորդական առաքելություն տեղակայել հանրապետության տարածքում, ապա հնարավոր կլիներ խուսափել բազմաթիվ խնդիրներից։ Սակայն դրա փոխարեն Հայաստանի ղեկավարությունը նախընտրեց հրավիրել ԵՄ առաքելությանը, որը մոնիտորինգի քողի տակ հետախուզություն է իրականացնում Ռուսաստանի եւ Իրանի դեմ»,- ասել է Մարիա Զախարովան։

Захарова: Не даем почву для того, чтобы «бацилла провокации разрасталась» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что «западные СМИ буквально «насели» на представителей официального Еревана, вытаскивая из них ответы на провокационные вопросы, явно нацеленные на нанесение максимального ущерба многоплановым связям Москвы и Еревана».
Захарова сказала об этом, комментируя интервью премьер-министра Армении Никола Пашиняна The Wall Street Journal.
«К сожалению, в нынешних армянских реалиях подобные подстрекательства срабатывают. Нас тоже часто спрашивают и задают провокационные вопросы. Но мы предпочитаем отвечать, что имеющиеся разногласия в наших отношениях, в частности с Арменией, мы решаем по двусторонним каналам. Не даем почву для того, чтобы эта бацилла провокации разрасталась», - отметила российский дипломат.
«Начиная с 1990-х гг. российское военное присутствие и нахождение наших пограничников востребованы для Армении с учетом непростой ситуации на Южном Кавказе и неурегулированности отношений Еревана с соседями. 102-я российская военная база регулярно проводит учебные мероприятия для повышения боеготовности и слаженности с армянскими коллегами. Наши пограничники противодействуют попыткам незаконного пересечения армяно-турецкой границы, пресекают контрабанду на армяно-иранской границе, а с декабря 2020 г. еще и осуществляют мониторинг на армяно-азербайджанских рубежах. Все предпринимаемые мероприятия проводятся совместно с армянской стороной, при полном уважении к суверенитету и территориальной целостности республики.
Что касается российских миротворцев в Карабахе, то, если бы не они, то положение дел в регионе с осени 2020 г. могло бы развиваться по гораздо более драматичному для Еревана сценарию, особенно после решения руководства Армении публично признать принадлежность Карабаха Азербайджану.
Касательно претензий Еревана к ОДКБ. Эффективность этой организации была убедительно продемонстрирована в ходе событий в Казахстане в январе 2022 г. В случае согласия руководства Армении разместить на территории республики наблюдательную миссию Организации многих проблем также можно было бы избежать. Однако вместо этого армянское руководство предпочло пригласить миссию Евросоюза, которая под видом мониторинга занимается сбором разведданных против России и Ирана», - сказала Мария Захарова.