Փաշինյան. «Ցավոք, ՌԴ ռազմական ներկայության առավելությունները չենք տեսել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «փորձում ենք դիվերսիֆիկացնել մեր անվտանգային ոլորտի հարաբերությունները»:
Կառավարության ղեկավարն այդ մասին ասել է The Wall Street Journal-ի տված հարցազրույցում, որի ամբողջական հայերեն սղագրությունը հրապարակվել է վարչապետի կայքում:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ 2021 թվականի մայիսին եւ 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանն ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել Հայաստանի նկատմամբ եւ տարածքներ է օկուպացրել:
«Հավաքական անվտանգության պայմանագրի մեջ եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրության մեջ հստակ նշված են այն գործողությունները, որոնք պետք է տեղի ունենան, երբ անդամ երկրի նկատմամբ ագրեսիա է տեղի ունենում: Նկարագրվածը տեղի չի ունեցել եւ, բնականաբար, դա հիասթափեցնող է եւ՛ Հայաստանի կառավարության, եւ՛ հայ հանրության համար:
Նաեւ Ռուսաստանի հետ մենք անվտանգության ոլորտում երկկողմ պայմանագիր ունենք, եւ այդ պայմանագրում նկարագրված գործողությունները նույնպես տեղի չեն ունեցել, ինչը նույնպես շատ լուրջ հարցեր է առաջացրել եւ՛ կառավարության, եւ՛ հանրության շրջանում», - ասել է ՀՀ վարչապետը:
Արձագանքելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Հայաստանը նախատեսում է Ռուսաստանից պահանջել հանել իր ռազմակայանը իր տարածքից, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Մենք նման հարց չենք քննարկում: Մենք հիմա ավելի շատ քննարկում ենք այլ հարցեր, փորձում ենք հասկանալ, թե ի՞նչն է նման իրադրության պատճառը, եւ սա Հայաստանի եւ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ ՀԱՊԿ միջեւ աշխատանքային քննարկումների օրակարգ կլինի»:
Պատասխանելով մեկ այլ հարցի՝ Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում առավելությո՞ւն է, թե խոչընդոտող հանգամանք, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Գոնե այս պահին, իմ նկարագրած դեպքերի շրջանակներում մենք առավելությունները, ցավոք, չենք տեսել»:
«Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ձախողումից հետո շատ հարցեր են առաջանում, եւ այդ հարցերը լեգիտիմ են: Փաստ է, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը չի կարողացել կամ չի ցանկացել ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունը», - նշել է Հայաստանի վարչապետը:

Пашинян: «К сожалению, мы не видели преимуществ российского военного присутствия» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «мы пытаемся диверсифицировать наши отношения в области безопасности».
Об этом глава правительства заявил в интервью газете The Wall Street Journal, полная стенограмма которого опубликована на сайте премьер-министра.
Никол Пашинян напомнил, что в мае 2021 года и сентябре 2022 года Азербайджан осуществил агрессивные действия против Армении и оккупировал территории.
«В Договоре о коллективной безопасности и в Уставе Организации Договора о коллективной безопасности четко прописаны действия, которые должны быть предприняты в случае совершения агрессии против страны-участницы. То, что там проописано, не произошло и, конечно, это разочаровывает как правительство Армении, так и армянскую общественность.
Также у нас есть двустороннее соглашение с Россией в сфере безопасности, и действия, описанные в этом соглашении, также не состоялись, что также вызвало очень серьезные вопросы как у правительства, так и у общественности», - сказал премьер-министр Армении.
Отвечая на вопрос журналиста, означает ли это, что Армения планирует потребовать от России вывода военной базы со своей территории, Никол Пашинян сказал:
«Этот вопрос мы не обсуждаем. Сейчас мы больше обсуждаем другие вопросы, пытаемся понять, в чем причина подобной ситуации, и это будет повесткой рабочих дискуссий между Арменией и Россией, Арменией и ОДКБ».
Отвечая на другой вопрос - является ли военное присутствие России в Армении преимуществом или препятствием, Никол Пашинян сказал:
«К сожалению, по крайней мере на данный момент, мы не видели преимуществ в рамках описанных мной случаев».
«После провала миротворческих войск России в Нагорном Карабахе возникает много вопросов, и эти вопросы законны.То, что миротворческие войска Российской Федерации не смогли или не захотели обеспечить безопасность армян Нагорного Карабаха, это факт», - заявил премьер-министр Армении.