Փաշինյան. «Ցավոք, ՌԴ ռազմական ներկայության առավելությունները չենք տեսել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «փորձում ենք դիվերսիֆիկացնել մեր անվտանգային ոլորտի հարաբերությունները»:
Կառավարության ղեկավարն այդ մասին ասել է The Wall Street Journal-ի տված հարցազրույցում, որի ամբողջական հայերեն սղագրությունը հրապարակվել է վարչապետի կայքում:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ 2021 թվականի մայիսին եւ 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանն ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել Հայաստանի նկատմամբ եւ տարածքներ է օկուպացրել:
«Հավաքական անվտանգության պայմանագրի մեջ եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրության մեջ հստակ նշված են այն գործողությունները, որոնք պետք է տեղի ունենան, երբ անդամ երկրի նկատմամբ ագրեսիա է տեղի ունենում: Նկարագրվածը տեղի չի ունեցել եւ, բնականաբար, դա հիասթափեցնող է եւ՛ Հայաստանի կառավարության, եւ՛ հայ հանրության համար:
Նաեւ Ռուսաստանի հետ մենք անվտանգության ոլորտում երկկողմ պայմանագիր ունենք, եւ այդ պայմանագրում նկարագրված գործողությունները նույնպես տեղի չեն ունեցել, ինչը նույնպես շատ լուրջ հարցեր է առաջացրել եւ՛ կառավարության, եւ՛ հանրության շրջանում», - ասել է ՀՀ վարչապետը:
Արձագանքելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Հայաստանը նախատեսում է Ռուսաստանից պահանջել հանել իր ռազմակայանը իր տարածքից, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Մենք նման հարց չենք քննարկում: Մենք հիմա ավելի շատ քննարկում ենք այլ հարցեր, փորձում ենք հասկանալ, թե ի՞նչն է նման իրադրության պատճառը, եւ սա Հայաստանի եւ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ ՀԱՊԿ միջեւ աշխատանքային քննարկումների օրակարգ կլինի»:
Պատասխանելով մեկ այլ հարցի՝ Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում առավելությո՞ւն է, թե խոչընդոտող հանգամանք, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Գոնե այս պահին, իմ նկարագրած դեպքերի շրջանակներում մենք առավելությունները, ցավոք, չենք տեսել»:
«Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ձախողումից հետո շատ հարցեր են առաջանում, եւ այդ հարցերը լեգիտիմ են: Փաստ է, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը չի կարողացել կամ չի ցանկացել ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունը», - նշել է Հայաստանի վարչապետը:

Pashinyan: “Unfortunately, we haven’t seen the advantages of Russia’s military presence” - Mediamax.am
4799 views
Pashinyan: “Unfortunately, we haven’t seen the advantages of Russia’s military presence”
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said that "we need to diversify our relations in security sector.”
The head of the government told about it in the interview with The Wall Street Journal, the full Armenian transcript of which has been published on the prime minister’s website.
Nikol Pashinyan reminded that in May 2021 and September 2022, Azerbaijan carried out aggressive actions against Armenia and occupied territories.
“The Collective Security Treaty and the Charter of the Collective Security Treaty Organization clearly state the actions to be taken when aggression against a member state occurs. What was described did not happen and, of course, it is disappointing for both the Armenian government and the Armenian public.
Also, we have a bilateral agreement with Russia in the field of security, and the actions described in that agreement also did not take place, which also raised very serious questions among both the government and the public,” the Armenian premier said.
Replying to the journalist’s question whether it means that Armenia is planning to call that Russia withdraws its military base from its territory, Nikol Pashinyan said:
“We are not discussing such a question. We are now more focused on discussing other issues, we are trying to understand what the cause of such a situation is, and this will be the agenda of working discussions between Armenia and Russia, Armenia and the Collective Security Treaty Organization.”
In response to another question, whether Russia’s military presence in Armenia is an asset or a liability, Pashinyan said:
“At least at this moment I have already said that, unfortunately, we have not seen the advantages in the sidelines of the cases I have described.”
“In general, after the failure of the peacekeeping contingent of the Russian Federation in Nagorno-Karabakh, many questions arise, and these questions are legitimate, because by saying failure I mean that it is a fact that the peacekeeping troops of the Russian Federation were unable or unwilling to ensure the safety of the Armenians of Nagorno-Karabakh,” Armenian premier noted.