Փաշինյան. Խաղաղության խաչմերուկը խաղաղության օրակարգի անբաժան մասն է - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Թբիլիսիում ասել է, որ «խաղաղության խաչմերուկը խաղաղության օրակարգի անբաժան մասն է»:
«Եթե բանուկ, ակտիվ ճանապարհը համագործակցության, խաղաղության, հաջողության նշան է, ապա փակ ճանապարհը վկայում է պրոբլեմների մասին: Մենք սա գիտենք սեփական օրինակով: Մեր չորս հարեւանից երկուսի հետ մեր ճանապարհները բաց են, ինչը վկայում է նրանց հետ ունեցած մեր հարաբերությունների բարեկամական լինելու մասին: Մեր հարեւաններից երկուսի հետ ճանապարհները փակ են, ինչը հարաբերություններում առկա բարդությունների խոսուն վկայությունն է: Առանց ճանապարհների շատ դժվար կլինի կառուցել խաղաղություն: Ակնհայտ է, որ մեր տարածաշրջանը՝ Հարավային Կովկասն, ունի հաստատուն խաղաղության կարիք: Խաղաղություն է, երբ երկրները ապրում են բաց սահմաններով, տնտեսական, քաղաքական մշակութային, մարդկային ակտիվ կապերով կապված, բոլոր հարցերը լուծվում են դիվանագիտական ճանապարհով»,- «Մետաքսի ճանապարհ» միջազգային համաժողովի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը «մշակել է խաղաղության խաչմերուկ նախագիծը՝ որպես խաղաղության օրակարգի առանցքային մի մաս».
«Խաղաղության խաչմերուկը խաղաղության օրակարգի անբաժան մասն է: Մենք հիմա աշխատում ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության եւ հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի նախագծի վրա եւ հուսով եմ՝ այս գործընթացը կավարտվի մոտակա ամիսներին եւ հնարավոր կլինի ստորագրել խաղաղության եւ հարաբերությունների հաստատման պայմանագիր»:
Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ առաջիկայում զարգացումներ կլինեն Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների եւ դիվանագիտական անձնագիր կրողների համար, որը «նույնպես դրական ազդակ կբերի ողջ տարածաշրջանին»:
«Խաղաղության խաչմերուկը լիարժեք ներգրվում է Մետաքսի ճանապարհի տրամաբանության մեջ, եւ ուրախ կլինենք Հայաստանի տարածում ընդունել եւ անվտանգ ճանապարհել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցներ, բեռներ եւ այլն»,- եզրափակել է խոսը Նիկոլ Փաշինյանը:

По словам Пашиняна, «Перекресток мира» - неотъемлемая часть повестки мира» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня в Тбилиси, что «Перекресток мира» является неотъемлемой частью мирной повестки».
«Eсли оживленная, активная дорога - знак сотрудничества, мира, успеха, то закрытые дороги указывают на наличие проблем. Мы знаем это на собственном примере. Наши дороги открыты с двумя из четырех наших соседей, что свидетельствует о дружественных отношениях с ними. Наши дороги с двумя соседями закрыты, что является весьма красноречивым свидетельством сложности отношений. Но я пришел сегодня не для того, чтобы рассказать о наших сложных отношениях, а хочу сказать, что без дорог будет очень сложно построить мир. Очевидно, что наш регион – Южный Кавказ – нуждается в мире. А что такое мир? Это состояние, когда страны живут с открытыми границами, связаны активными экономическими, политическими, культурными и человеческими связями, накопили опыт и традиции решения всех вопросов дипломатическим путем и посредством диалога,- заявил Никол Пашинян в ходе международной конференции «Шелковый путь» в Тбилиси.
Он отметил, что наше правительство разработало и представляет проект «Перекресток мира» как важную часть повестки мира.
««Перекресток мира» является неотъемлемой частью повестки мира. В настоящее время мы работаем над проектом соглашения о мире и установления отношений с Азербайджаном, и я надеюсь, что этот процесс будет успешно завершен в ближайшие месяцы и можно будет подписать соглашение о мире и установлении отношений».
Он выразил надежду, что в ближайшее время будут также подвижки в направлении открытия границы между Арменией и Турцией для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами, что тоже станет положительным импульсом для всего региона.
««Перекресток мира» полностью включен в логику Шелкового пути, и мы будем рады принимать и безопасно перевозить по территории Армения людей, транспортные средства, грузы, проводить трубопроводы, кабели, линии электропередач», - резюмировал Пашинян.