Լավրով. Գործընկերները կարող են իրենց «բախտը փորձել» Բրյուսելում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «Ռուսաստանը դեմ չէ որեւէ շփումների, որոնք հայերն ու ադրբեջանցիները օգտակար են համարում»։
Հոկտեմբերի 23-ին Թեհրանում կայացած Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Իրանի արտգործնախարարների հանդիպմանը հաջորդած ճեպազրույցում Լավրովը նշել է.
«Փորձագետները քաջ գիտակցում են, որ սահմանազատման հարցերը քննարկելու եւ համաձայնեցնելու համար անհրաժեշտ ամեն ինչ, այդ թվում՝ խորհրդային ժամանակներից մնացած քարտեզները, գտնվում են միայն Ռուսաստանի Դաշնության ձեռքում։ Գործընկերները դա հասկանում են: Մենք չենք փորձում մեծ խնդիր սարքել դրանից: Եթե ցանկություն ունեն, թող իրենց «բախտը փորձեն» Բրյուսելում։ Բայց մենք միշտ պատրաստ ենք իրական օգնություն ցուցաբերել գործնական սահմանազատումը սկսելու հարցում»։
Լավրովը հիշեցրել է, որ «հայերն ու ադրբեջանցիները պայմանավորվել էին ստեղծել սահմանազատման հանձնաժողով, որի աշխատանքներին իրենց համաձայնությամբ ռուսական կողմը կմասնակցի որպես խորհրդատու»։
«Ցավոք, հանձնաժողովը երկար ժամանակ չէր հավաքվել։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում եղել (եւ շարունակվում են) ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից սահմանազատման գործընթաց ներթափանցելու փորձերը»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ նախարարը։
Նա նաեւ նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը «մեծ հաշվով լուծված է»։
«Կողմերը համաձայնվել են, որ Լեռնային Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին։ Դա էր հիմնական չլուծված խնդիրը։ Հիմա մնում են գործնական քայլերը հարաբերությունները լիովին կարգավորելու համար։ Առաջին հերթին խաղաղության պայմանագիր պատրաստելու, սահմանները սահմանազատելու եւ առանց խոչընդոտների տրանսպորտային ու տնտեսական կապեր հաստատելու մասին։ Ռուսաստանը համակարգող դեր է խաղում այս բոլոր գործընթացների առնչությամբ»,- նշել է Լավրովը։

Лавров: партнеры могут «попытать счастья» в Брюсселе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что «Россия не против любых контактов, которые армяне и азербайджанцы сочтут для себя полезными»
Выступая на пресс-конференции по итогам состоявшейся 23 октября в Тегеране встречи глав МИД Азербайджана, Армении, России, Турции и Ирана, Лавров отметил:
«Экспертам прекрасно известно, что все необходимое для обсуждения и согласования делимитации, включая карты, оставшиеся с советских времен, находятся только у Российской Федерации. Партнеры это понимают. Мы не пытаемся делать из этого большую проблему. Пусть «попытают счастья» в Брюсселе, если у них есть на то желание. Но мы всегда готовы реально помочь приступить к практической делимитации».
Лавров напонил, что «армяне и азербайджанцы условились создать комиссию по делимитации, в работе которой с их согласия будет участвовать российская сторона в качестве консультанта».
«К сожалению, длительный период комиссия не собиралась. Хотя за последний год были попытки (и продолжаются) со стороны США и, прежде всего, Европейского союза внедриться в процесс делимитации», - сказал российский министр.
Глава МИД России также отметил, что карабахский конфликт «по большому счету урегулирован».
«Стороны согласились с тем, что Нагорный Карабах принадлежит Азербайджану. Это была главная нерешенная проблема. Сейчас остаются практические шаги по полной нормализации отношений. Прежде всего, по подготовке мирного договора, делимитации границ и налаживания транспортных, экономических связей без препятствий. Россия играет координирующую роль в отношении всех этих процессов», - отметил Лавров.