Ճգնաժամերի կառավարման եվրոպական հանձնակատարը Հայաստան կայցելի - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ճգնաժամերի կառավարման եվրոպական հանձնակատար Յանեշ Լենարչիչը հոկտեմբերի 6-ին կայցելի Հայաստան:
Այս մասին այսօր Գրանադայում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում հայտնել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Յանեշ Լենարչիչը տեղում կծանոթանա իրավիճակին եւ կքննարկի հետագա թիրախային աջակցության հարցերը:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նաեւ ասել է.
«Եվրոպական Միությունը Հայաստանի կողքին է. Մենք կրկնապատկում ենք մեր մարդասիրական աջակցությունը՝ 100 000 տեղահանված ղարաբաղցի հայերի վիճակը մեղմելու համար։ Եվ ավելի շատ բյուջետային աջակցություն ենք հատկացնում հայկական պետությանը։ ԵՄ-ն ամբողջապես հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ բանակցություններին աջակցելուն եւ երկխոսության դյուրացմանը»:

Европейский комиссар по кризисному регулированию Армению посетит - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский комиссар по кризисному регулированию Янеш Ленарчич посетит Армению 6 октября.
Об этом заявила сегодня на саммите Европейского политического сообщества в Гранаде глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
Янеш Ленарчич на месте ознакомится с ситуацией и обсудит дальнейшие вопросы целевой поддержки.
Урсула фон дер Ляйен также сказала:
«Европейский Союз - рядом с Арменией. Мы удваиваем нашу гуманитарную помощь, чтобы облегчить тяжелое положение 100 000 перемещенных карабахских армян. И мы выделяем больше бюджетной поддержки армянскому государству. ЕС по-прежнему полностью привержен поддержке переговоров с Азербайджаном и содействию диалогу».