Ճգնաժամերի կառավարման եվրոպական հանձնակատարը Հայաստան կայցելի - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ճգնաժամերի կառավարման եվրոպական հանձնակատար Յանեշ Լենարչիչը հոկտեմբերի 6-ին կայցելի Հայաստան:
Այս մասին այսօր Գրանադայում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում հայտնել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Յանեշ Լենարչիչը տեղում կծանոթանա իրավիճակին եւ կքննարկի հետագա թիրախային աջակցության հարցերը:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նաեւ ասել է.
«Եվրոպական Միությունը Հայաստանի կողքին է. Մենք կրկնապատկում ենք մեր մարդասիրական աջակցությունը՝ 100 000 տեղահանված ղարաբաղցի հայերի վիճակը մեղմելու համար։ Եվ ավելի շատ բյուջետային աջակցություն ենք հատկացնում հայկական պետությանը։ ԵՄ-ն ամբողջապես հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ բանակցություններին աջակցելուն եւ երկխոսության դյուրացմանը»:

European Commissioner for Crisis Management to visit Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. European Commissioner for Crisis Management Janez Lenarčič will travel to Armenia on October 6.
European Commission president Ursula von der Leyen said at the European Political Community Summit in Granada today.
Janez Lenarčič will assess the situation and discuss further targeted support.
President von der Leyen also said:
“The EU stands by Armenia. We are doubling our humanitarian support to alleviate the plight of the 100,000 displaced Karabakh Armenians. And we are channeling more budget support towards the Armenian state. The EU remains fully committed to supporting the negotiations with Azerbaijan and facilitating the dialogue.”