Շառլ Միշելի գրասենյակը մեկնաբանել է Գրիգորյանի եւ Հաջիեւի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրամիությունը կարծում է, որ հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հնարավոր հանդիպումը պետք է օգտագործվի «հրապարակայնորեն վերահաստատելու համար իրենց հավատարմությունը միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը` ավելի վաղ Պրահայում եւ Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համաձայն»:
Այս մասին ասվում է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ, որն ամփոփել է այսօր Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւի եւ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հանդիպման արդյունքները, որին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի խորհրդականները եւ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:
«Եվրամիությունը ուշադիր հետեւում է զարգացումներին եւ ներգրավված է ամենաբարձր մակարդակով՝ օգնելու մեղմել մարտերի ազդեցությունը խաղաղ բնակչության վրա: Այս համատեքստում ԵՄ-ն վերահաստատել է իր դիրքորոշումը նախորդ շաբաթ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողության վերաբերյալ։
Հիքմեթ Հաջիեւը ներկայացրել է Ադրբեջանի ծրագրերը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու եւ տեղի բնակչության անվտանգությունն ապահովելու վերաբերյալ։ ԵՄ-ն ընդգծել է միջազգային մարդասիրական եւ իրավապաշտպան կազմակերպությունների համար թափանցիկության եւ հասանելիության ապահովման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ Բաքվի կողմից Ադրբեջանում ղարաբաղցի հայերի ապագայի իր տեսլականի ավելի մանրամասն ներկայացումը: ԵՄ-ն օգնություն է ցուցաբերում Ղարաբաղի հայերին:
Հանդիպումը թույլ տվեց նաեւ մտքերի ինտենսիվ փոխանակում անցկացնել հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում առաջնորդների հնարավոր հանդիպման կարեւորության վերաբերյալ: Մասնակիցները նշել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխադարձ շահագրգռվածությունը՝ օգտագործելու Գրանադայում հնարավոր հանդիպումը՝ շարունակելու ջանքերը հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
Արմեն Գրիգորյանը եւ Հիքմեթ Հաջիեւը բանակցություններ են վարել առաջիկա հնարավոր հանդիպման ժամանակ հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու հնարավոր կոնկրետ քայլերի շուրջ, մասնավորապես՝ սահմանների սահմանազատման, անվտանգության, հաղորդակցության եւ հումանիտար հարցերի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Yerevan /Mediamax/. The EU believes that the possible meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan in Granada should be used by both Yerevan and Baku “to reiterate publicly their commitment to each other’s territorial integrity and sovereignty in line with agreements reached previously in Prague and Brussels.”
This was said in a statement released by the European President Charles Michel’s office on the results of the meeting between Secretary of Armenia’s Security Council Armen Grigoryan and Foreign Policy Advisor to the President of Azerbaijan Hikmet Hajiyev in Brussels with the participation of Diplomatic Advisers to France’s President, to German Chancellor and EU Special Representative for the South Caucasus.
“The European Union closely follows all these developments and has been engaged at the highest level to help alleviate the impact of hostilities on civilians. The EU reiterated in this context its position on Azerbaijan’s military operation last week.
Hikmet Hajiyev outlined Azerbaijan’s plans to provide humanitarian assistance and security to the local population. The EU stressed the need for transparency and access for international humanitarian and human rights actors and for more detail on Baku’s vision for Karabakh Armenians’ future in Azerbaijan. The EU is providing assistance to Karabakh Armenians.
The meeting also allowed for intense exchanges between participants on the relevance of a possible meeting of the leaders in the framework of the Third EPC Summit scheduled for 5 October 2023 in Granada. The participants took note of the shared interest of Armenia and Azerbaijan to make use of the possible meeting in Granada to continue their normalisation efforts.
In this regard, Armen Grigoryan and Hikmet Hajiyev engaged in talks on possible concrete steps to advance the Armenia-Azerbaijan peace process in the upcoming possible meeting, such as those with regard to border delimitation, security, connectivity, humanitarian issues, and the broader peace treaty,” the statement reads.