Շառլ Միշելի գրասենյակը մեկնաբանել է Գրիգորյանի եւ Հաջիեւի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրամիությունը կարծում է, որ հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հնարավոր հանդիպումը պետք է օգտագործվի «հրապարակայնորեն վերահաստատելու համար իրենց հավատարմությունը միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը` ավելի վաղ Պրահայում եւ Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համաձայն»:
Այս մասին ասվում է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ, որն ամփոփել է այսօր Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւի եւ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հանդիպման արդյունքները, որին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի խորհրդականները եւ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:
«Եվրամիությունը ուշադիր հետեւում է զարգացումներին եւ ներգրավված է ամենաբարձր մակարդակով՝ օգնելու մեղմել մարտերի ազդեցությունը խաղաղ բնակչության վրա: Այս համատեքստում ԵՄ-ն վերահաստատել է իր դիրքորոշումը նախորդ շաբաթ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողության վերաբերյալ։
Հիքմեթ Հաջիեւը ներկայացրել է Ադրբեջանի ծրագրերը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու եւ տեղի բնակչության անվտանգությունն ապահովելու վերաբերյալ։ ԵՄ-ն ընդգծել է միջազգային մարդասիրական եւ իրավապաշտպան կազմակերպությունների համար թափանցիկության եւ հասանելիության ապահովման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ Բաքվի կողմից Ադրբեջանում ղարաբաղցի հայերի ապագայի իր տեսլականի ավելի մանրամասն ներկայացումը: ԵՄ-ն օգնություն է ցուցաբերում Ղարաբաղի հայերին:
Հանդիպումը թույլ տվեց նաեւ մտքերի ինտենսիվ փոխանակում անցկացնել հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում առաջնորդների հնարավոր հանդիպման կարեւորության վերաբերյալ: Մասնակիցները նշել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխադարձ շահագրգռվածությունը՝ օգտագործելու Գրանադայում հնարավոր հանդիպումը՝ շարունակելու ջանքերը հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
Արմեն Գրիգորյանը եւ Հիքմեթ Հաջիեւը բանակցություններ են վարել առաջիկա հնարավոր հանդիպման ժամանակ հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու հնարավոր կոնկրետ քայլերի շուրջ, մասնավորապես՝ սահմանների սահմանազատման, անվտանգության, հաղորդակցության եւ հումանիտար հարցերի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Ереван /Медиамакс/. Европейский союз считает, что возможная встреча лидеров Армении и Азербайджана в Гранаде 5 октября должна быть использована сторонами «для публичного подтверждения своей приверженности территориальной целостности и суверенитету друг друга в соответствии с договоренностями, достигнутыми ранее в Праге и Брюсселе».
Об этом говорится в заявлении, распространенной офисом главы Европейского Совета Шарля Мишеля по итогам состоявшейся сегодня в Брюсселе встречи помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева, секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна с участием советников главы Европейского совета, президента Франции, канцлера Германии и спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе.
«Европейский Союз внимательно следит развитиями и принимает участие на самом высоком уровне, чтобы помочь смягчить последствия боевых действий для гражданского населения. В этом контексте ЕС подтвердил своб позицию относительно военной операции Азербайджана, проведенной на прошлой неделе.
Хикмет Гаджиев изложил планы Азербайджана по оказанию гуманитарной помощи и обеспечению безопасности местного населения. ЕС подчеркнул необходимость обеспечения прозрачности и доступа для международных гуманитарных и правозащитных организаций, а также более подробного представления со стороны Баку его видения о будущем карабахских армян в Азербайджане. ЕС оказывает помощь карабахским армянам.
Встреча также позволила провести интенсивный обмен мнениями об актуальности возможной встречи лидеров в рамках третьего саммита Европейского политического сообщества, запланированного на 5 октября в Гранаде. Участники отметили обоюдный интерес Армении и Азербайджана в использовании возможной встречи в Гранаде для продолжения усилий по нормализации отношений.
Армен Григорян и Хикмет Гаджиев провели переговоры о возможных конкретных шагах по продвижению армяно-азербайджанского мирного процесса на предстоящей возможной встрече, в частности, касающихся делимитации границ, безопасности, связи, гуманитарных вопросов», - говорится в сообщении.