Ամերիկացի փորձագետը Բայդենին կոչ է արել զորախումբ տեղակայել Հայաստանի հարավում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ American Enterprise Institute գիտահետազոտական կենտրոնի ավագ փորձագետ Մայքլ Ռուբինի կարծիքով, Միացյալ Նահանգները պետք է աջակցեն Հայաստանին՝ Ադրբեջանին եւ Թուրքիային միջանցք չտրամադրելու հարցում։
«Բայդենը պետք է գործի միջանցքը արգելափակելու համար» հոդվածում Ռուբինը գրում է, որ միջանցքի տրամադրումը Հայաստանի համար «ազգային ինքնասպանություն» կլինի եւ կդառնա «օղակ, որը թույլ կտա Թուրքիային, Ադրբեջանին եւ Ռուսաստանին Հայաստանի հետ անել այն, ինչ նրանք արեցին Լեռնային Ղարաբաղի հետ»։
Մեկնաբանելով ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի եւ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի այցը Հայաստան՝ Ռուբինը նշում է, որ «Ալիեւը նրանց լուրջ չի վերաբերվում»։
«Եթե Սպիտակ տունը լրջորեն է տրամադրված Հայաստանի հարցում, ապա պետք է մտածի իր ուժերը, գոնե ժամանակավոր հիմունքներով, Հարավային Հայաստանում տեղակայելու մասին»,- գրում է Ռուբինը` հիշեցնելով Կանզասի ազգային գվարդիայի եւ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության երկարամյա համագործակցությունը:
«Գուցե հիմա ժամանակն է տարածաշրջանում զորավարժություններ անցկացնելու, որոնք կտեւեն մի քանի շաբաթ։ Կանխարգելիչ տեղակայումը կարող է խոչընդոտել Ադրբեջան-Թուրքիա-Ռուսաստան եռյակի՝ աշխարհի ամենահին քրիստոնյա ազգին արմատախիլ անելու ջանքերի հաջորդ փուլին»,- ասել է Պենտագոնի նախկին պաշտոնյա Մայքլ Ռուբինը:

Ереван /Медиамакс/. Старший научный сотрудник Американского института предпринимательства (American Enterprise Institute) Майкл Рубин считает, что США должны поддержать Армению в деле непредоставления коридора Азербайджану и Турции.
В статье «Байдену следует действовать, чтобы заблокировать коридор» Рубин пишет, что представление коридора стало бы «национальным самоубийством» для Армении и «петлей, позволяющей Турции, Азербайджану и России сделать с Арменией то же, что они сделали с Нагорным Карабахом».
Комментируя визит в Армению руководителя Агентства США по международному развитию Саманты Пауэр и исполняющей обязанности помощника госсекретаря Юри Ким в Армению, Рубин отмечает, что «Алиев не воспринимает их всерьез».
«Если Белый дом серьезно настроен защитить Армению, он должен рассмотреть возможность размещения своих сил, по крайней мере на временной основе, на юге Армении», - пишет Рубин, напоминая о многолетнем сотрудничестве Национальной гвардии Канзаса с министерством обороны Армении.
«Возможно, сейчас самое время провести в регионе учения, которые бы длились несколько недель. Превентивное развертывание может помешать следующему этапу усилий тройки Азербайджан-Турция-Россия по искоренению старейшей христианской нации в мире», - отмечает Майкл Рубин, который был в прошлом сотрудником Пентагона и политическим советником переходного правительства в Ираке.