Ամերիկացի փորձագետը Բայդենին կոչ է արել զորախումբ տեղակայել Հայաստանի հարավում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ American Enterprise Institute գիտահետազոտական կենտրոնի ավագ փորձագետ Մայքլ Ռուբինի կարծիքով, Միացյալ Նահանգները պետք է աջակցեն Հայաստանին՝ Ադրբեջանին եւ Թուրքիային միջանցք չտրամադրելու հարցում։
«Բայդենը պետք է գործի միջանցքը արգելափակելու համար» հոդվածում Ռուբինը գրում է, որ միջանցքի տրամադրումը Հայաստանի համար «ազգային ինքնասպանություն» կլինի եւ կդառնա «օղակ, որը թույլ կտա Թուրքիային, Ադրբեջանին եւ Ռուսաստանին Հայաստանի հետ անել այն, ինչ նրանք արեցին Լեռնային Ղարաբաղի հետ»։
Մեկնաբանելով ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի եւ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի այցը Հայաստան՝ Ռուբինը նշում է, որ «Ալիեւը նրանց լուրջ չի վերաբերվում»։
«Եթե Սպիտակ տունը լրջորեն է տրամադրված Հայաստանի հարցում, ապա պետք է մտածի իր ուժերը, գոնե ժամանակավոր հիմունքներով, Հարավային Հայաստանում տեղակայելու մասին»,- գրում է Ռուբինը` հիշեցնելով Կանզասի ազգային գվարդիայի եւ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության երկարամյա համագործակցությունը:
«Գուցե հիմա ժամանակն է տարածաշրջանում զորավարժություններ անցկացնելու, որոնք կտեւեն մի քանի շաբաթ։ Կանխարգելիչ տեղակայումը կարող է խոչընդոտել Ադրբեջան-Թուրքիա-Ռուսաստան եռյակի՝ աշխարհի ամենահին քրիստոնյա ազգին արմատախիլ անելու ջանքերի հաջորդ փուլին»,- ասել է Պենտագոնի նախկին պաշտոնյա Մայքլ Ռուբինը:

U.S. analyst urges Biden to station forces in southern Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Senior fellow at American Enterprise Institute Michael Rubin believes that the United States should back Armenia in saying no to any corridor to Azerbaijan and Turkey.
In the article “Biden needs to act to block Zangezur corridor”, Rubin writes that acquiesce to any corridor across Zangezur would be national suicide for Armenia and “a noose to allow Turkey, Azerbaijan, and Russia to do to Armenia proper what they did to Nagorno-Karabakh.”
Commenting on the visit of USAID Administrator Samantha Power and U.S. State Department Acting Assistant Secretary for Europe and Eurasian Affairs Yuri Kim to Armenia, Rubin notes that “Aliyev takes neither Kim nor Power seriously.”
“If the White House is serious about protecting Armenia, it will consider stationing its own forces, at least on a temporary basis, in southern Armenia,” Rubin writes, reminding about the state partnership of Kansas National Guard with Armenia’s Ministry of Defense.
“Perhaps now would be a good time for a multi-week exercise in the region. Sometimes a preemptive deployment could prevent the next stage in the Azerbaijan-Turkey-Russia troika’s efforts to eradicate the world’s oldest Christian nation,” says Michael Rubin, who was a former Pentagon official and political adviser to the transitional government in Iraq.