Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլերն ասել է, որ «Ռուսաստանը անվտանգության ոլորտում հուսալի գործընկեր չէ», ինչի մասին վկայում են Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները։
Վաշինգտոնում կայացած ճեպազրույցում Միլերը նշել է, որ հայտարարելով այլ երկրների տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը աջակցելու մասին, Ռուսաստանը հակառակ գործողություններ է ձեռնարկում։
Մեթյու Միլերն ասել է, որ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային առաքելություն ուղարկելուն, որի նպատակը կլինի ստուգել բնակիչների իրավունքների պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովման վերաբերյալ

U.S. Department of State: Russia is not a security partner that can be relied on - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Department of State spokesperson Matthew Miller stated that “Russia is not a security partner that can be relied on,” as evidenced by recent developments in Nagorno-Karabakh.
Speaking at a briefing in Washington, Miller noted that “as it pertains to Russia’s respect for territorial integrity and sovereignty of other countries, I think we’ve seen by its own actions that it’s not a principle that it holds itself to.”
Matthew Miller noted that U.S. believes that there should be an international mission to provide transparency, reassurance, and confidence to the residents of Nagorno-Karabakh, that their rights and security will be protected consistent with the public statements that Azerbaijan has made.