Բորել. ԵՄ-ն վճռականորեն կարձագանքի խաղաղ բնակչության բռնի տեղահանմանը - Mediamax.am
ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը այսօր ասել է, որ «Եվրամիությունը դատապարտում է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության դեմ»։
Բորելի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Ի գիտություն ենք ընդունել հրադադարի համաձայնագրի ձեռքբերման վերաբերյալ հայտարարությունները։ Ակնկալում ենք ռազմական գործողությունների անհապաղ եւ ամբողջական դադարեցում եւ հրադադարի պահպանում։
ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ եւ անարգել մարդասիրական հասանելիություն ապահովել կարիքավոր մարդկանց, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի ամբողջական բացման միջոցով՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարին եւ հուլիսին կայացված վճիռներին համապատասխան։ Մարդասիրական կազմակերպությունները պետք է կարողանան ազատորեն գործել։ ԵՄ-ն եւ նրա անդամ երկրները պատրաստ են հրատապ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել։
ԵՄ-ն Բաքվին եւ Ղարաբաղի հայերին կոչ է անում շտապ ներգրավվել համապարփակ եւ թափանցիկ երկխոսության մեջ։
Ադրբեջանը պատասխանատու է ղարաբաղցի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության ապահովման համար, ներառյալ՝ իրենց տներում առանց ահաբեկման կամ խտրականության ապրելու իրավունքը: Քաղաքացիական բնակչության բռնի տեղահանումը ռազմական կամ այլ միջոցներով կհանդիպի ԵՄ-ի խիստ արձագանքի:
ԵՄ-ն պատրաստ է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակի վատթարացման դեպքում։
ԵՄ-ն վերահաստատում է իր աջակցությունը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ինքնիշխանությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին վերահաստատել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության անվերապահ ճանաչումը՝ 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի համաձայն։
ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանություններին։ Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելությունը (EUMA) կշարունակի մշտադիտարկել եւ զեկուցել Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանի հայկական կողմում անվտանգության իրավիճակի մասին։
ԵՄ-ն կոչ է անում վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առկա բոլոր հարցերի շուրջ՝ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար»։

EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell stated today that the “European Union condemns the military operation by Azerbaijan against the Armenian population of Nagorno-Karabakh and deplores the casualties and loss of life caused by this escalation”.
Josep Borrell’s statement reads:
“We have taken note of the respective announcements that a ceasefire agreement was reached. We expect an immediate and complete cessation of hostilities, and for the ceasefire to be respected.
The EU calls on Azerbaijan to allow immediate and unimpeded humanitarian access to the population in need, including through a full re-opening of the Lachin corridor in line with the ICJ Orders of February and July 2023. The humanitarian actors should be able to operate freely. The EU and its Member States stand ready to provide urgent humanitarian assistance.
The EU calls on Baku and Karabakh Armenians to urgently engage in a comprehensive and transparent dialogue.
Azerbaijan bears the responsibility to ensure the rights and security of the Karabakh Armenians, including their right to live in their homes without intimidation and discrimination. Forced displacement of the civilian population through military or other means will be met with a strong response by the EU.
The EU stands ready to take appropriate actions in the event of a further deterioration of the situation.
The EU reiterates its support to the sovereignty and territorial integrity of both Azerbaijan and Armenia. We call on Azerbaijan to reaffirm its unequivocal commitment to the territorial integrity of Armenia, in line with the 1991 Almaty Declaration.
The EU stands ready to further support the democratically elected authorities of Armenia: the resilience, security and continuation of democratic reforms in the country. The European Union Mission in Armenia (EUMA) will continue to observe and report on the security situation along the Armenian side of the international border with Azerbaijan.
The EU calls for the resumption of negotiations between Armenia and Azerbaijan on all pending issues, in view of the conclusion of a peace treaty, and remains fully committed to supporting such negotiations”.