Բորել. ԵՄ-ն վճռականորեն կարձագանքի խաղաղ բնակչության բռնի տեղահանմանը - Mediamax.am
ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը այսօր ասել է, որ «Եվրամիությունը դատապարտում է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության դեմ»։
Բորելի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Ի գիտություն ենք ընդունել հրադադարի համաձայնագրի ձեռքբերման վերաբերյալ հայտարարությունները։ Ակնկալում ենք ռազմական գործողությունների անհապաղ եւ ամբողջական դադարեցում եւ հրադադարի պահպանում։
ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ եւ անարգել մարդասիրական հասանելիություն ապահովել կարիքավոր մարդկանց, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի ամբողջական բացման միջոցով՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարին եւ հուլիսին կայացված վճիռներին համապատասխան։ Մարդասիրական կազմակերպությունները պետք է կարողանան ազատորեն գործել։ ԵՄ-ն եւ նրա անդամ երկրները պատրաստ են հրատապ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել։
ԵՄ-ն Բաքվին եւ Ղարաբաղի հայերին կոչ է անում շտապ ներգրավվել համապարփակ եւ թափանցիկ երկխոսության մեջ։
Ադրբեջանը պատասխանատու է ղարաբաղցի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության ապահովման համար, ներառյալ՝ իրենց տներում առանց ահաբեկման կամ խտրականության ապրելու իրավունքը: Քաղաքացիական բնակչության բռնի տեղահանումը ռազմական կամ այլ միջոցներով կհանդիպի ԵՄ-ի խիստ արձագանքի:
ԵՄ-ն պատրաստ է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակի վատթարացման դեպքում։
ԵՄ-ն վերահաստատում է իր աջակցությունը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ինքնիշխանությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին վերահաստատել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության անվերապահ ճանաչումը՝ 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի համաձայն։
ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանություններին։ Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելությունը (EUMA) կշարունակի մշտադիտարկել եւ զեկուցել Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանի հայկական կողմում անվտանգության իրավիճակի մասին։
ԵՄ-ն կոչ է անում վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առկա բոլոր հարցերի շուրջ՝ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար»։

Боррель: ЕС решительно ответит на принудительное перемещение гражданского населения - Mediamax.am
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил сегодня, что «Европейский Союз осуждает военную операцию Азербайджана против армянского населения Нагорного Карабаха».
В заявлении Борреля, в частности, говорится:
«Мы приняли к сведению соответствующие заявления о достижении соглашения о прекращении огня. Мы ожидаем немедленного и полного прекращения боевых действий и соблюдения режима прекращения огня.
ЕС призывает Азербайджан предоставить немедленный и беспрепятственный гуманитарный доступ к нуждающемуся населению, в том числе посредством полного открытия Лачинского коридора в соответствии с постановлениями Международного суда, принятыми в феврале и июле 2023 года. Гуманитарные организации должны иметь возможность свободно действовать. ЕС и его государства-члены готовы предоставить срочную гуманитарную помощь.
ЕС призывает Баку и карабахских армян срочно вступить во всесторонний и прозрачный диалог.
Азербайджан несет ответственность за обеспечение прав и безопасности карабахских армян, включая их право жить в своих домах без запугивания и дискриминации. Принудительное перемещение гражданского населения военными или другими средствами встретит решительную реакцию ЕС.
ЕС готов принять соответствующие меры в случае дальнейшего ухудшения ситуации.
ЕС подтверждает поддержку суверенитета и территориальной целостности Азербайджана и Армении. Мы призываем Азербайджан подтвердить свое безоговорочное признание территориальной целостности Армении в соответствии с Алматинской декларацией 1991 года.
ЕС готов и дальше оказывать поддержку демократически избранным властям Армении. Миссия Европейского Союза в Армении (EUMA) продолжит наблюдать и сообщать о ситуации с безопасностью вдоль армянской стороны международной границы с Азербайджаном.
ЕС призывает к возобновлению переговоров между Арменией и Азербайджаном по всем нерешенным вопросам для заключения мирного договора».