ԵԽԽՎ նախագահը Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել կրակը - Mediamax.am
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Թինի Քոքսն այսօր հանդես է եկել հետեւյալ հայտարարությամբ.
«Խորապես ցնցված եմ Լեռնային Ղարաբաղում նոր եւ ագրեսիվ ռազմական գործողություն սկսելու Ադրբեջանի կառավարության որոշումից: Ժամերի ընթացքում դա հանգեցրել է զոհերի խաղաղ բնակչության շրջանում: Խստորեն դատապարտում եմ այդ գործողությունները եւ կոչ եմ անում. Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ դադարեցնել կրակը։
Ամիսներ շարունակ մենք ականատես ենք եղել եւ կոչ ենք արել վերջ տալ տարածաշրջանում արագորեն վատթարացող հումանիտար իրավիճակին՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետեւանքով։ Անհնար է պատկերացնել, որ հենց այն պահին, երբ Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար մատակարարումների փոխադրման հետ կապված իրավիճակը կարծես բարելավվում էր եւ հույսի նշույլ էր երեւում, Ադրբեջանը որոշեց ուժի ցուցադրել։ Սա, անշուշտ, մեծ հարված է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության եւ կայունության հասնելու հեռանկարներին»:

PACE President calls on Azerbaijan to cease fire immediately - Mediamax.am
The President of the Council of Europe Parliamentary Assembly (PACE), Tiny Kox, today made the following statement today:
"I am deeply shocked by the decision of the government of Azerbaijan to launch a new and aggressive military operation in Nagorno-Karabakh earlier today. In the space of hours this has resulted in casualties and deaths among civilians. I strongly condemn these actions and call on the authorities of Azerbaijan to cease their fire immediately.
For months we have been witnessing and calling for an end to the rapidly deteriorating humanitarian situation in the region due to the blockade of the Lachin corridor. It is inconceivable that just at the moment when the situation concerning the transport of the humanitarian supply to Nagorno-Karabakh seemed to improve and a glimpse of hope was emerging, Azerbaijan took the decision to launch this show of force.  This surely represents a major blow to the prospects of achieving sustainable peace and stability in the South Caucasus".