Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հանձնել Հայաստանի դեսպանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ-ն այսօր լրատվամիջոցների համար հաղորդագրություն է տարածել՝ վերնագրված «Հայաստանում իրավիճակի վերաբերյալ».
Փաստաթղթում ասվում է.
«Արձանագրել ենք վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական շրջանակներում եւ քաղաքական վերնախավում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) շրջանակներում եւ ՌԴ հետ երկկողմ հիմքով դաշնակցային կապերի նպատակահարմարության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ 2020-2022թթ. Մոսկվայի, Երևանի և Բաքվի միջև կնքված եռակողմ պայմանավորվածությունների փաթեթի իրագործելիության մասին որոշակի կասկածների ի հայտ գալը:
Այս ֆոնին Հայաստանի ղեկավարությունը վերջին օրերին ձեռնարկել է մի շարք ոչ բարեկամական քայլեր, ներառյալ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացի մեկնարկը, վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի այցը Կիև՝ նացիստական ռեժիմին մարդասիրական օգնություն փոխանցմամբ, ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ ՀՀ տարածքում զորավարժությունների անցկացումը։
Այս առնչությամբ Մոսկվայում Հայաստանի դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը կանչվել է ՌԴ ԱԳՆ, եւ նրան կոշտ հայտարարություն է արվել։ Բացի այդ, բողոքի նոտա է փոխանցվել, որում նշվում է սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի և ռուսական արտաքին քաղաքական գերատեսչության հասցեին արված վիրավորական հայտարարությունների անընդունելիության մասին: Առանձին մտահոգություն է հայտնվել սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանում բլոգեր Միքայել Բադալյանի եւ Sputnik Արմենիա ռադիոյի մեկնաբան Աշոտ Գևորգյանի ձերբակալության վերաբերյալ։
Միևնույն ժամանակ, Մոսկվան համոզված ելնում են նրանից, որ Ռուսաստանը և Հայաստանը մնում են դաշնակիցներ, և գործընկերային հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման վերաբերյալ բոլոր պայմանավորվածությունները ամբողջությամբ կիրականացվեն՝ ի շահ մեր երկու երկրների ժողովուրդների։ Խոսքը, ի թիվս այլ հարցերի, վերաբերում է ՀԱՊԿ շրջանակներում վարժանքների կազմակերպմանը և հետագայում հանրապետություն Կազմակերպության դիտորդական առաքելության գործուղմանը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորմանը նպաստելու նպատակով։

Ереван /Медиамакс/. МИД России выступил сегодня с сообщением для СМИ «О ситуации в Армении».
«Отфиксировали появление в последнее время в официальных кругах и политической элите Республики Армения определенных сомнений в целесообразности союзнических связей в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и с Россией на двусторонней основе, а также в реализуемости комплекса трехсторонних договоренностей Москвы, Еревана и Баку 2020-2022 гг. о путях нормализации армяно-азербайджанских отношений.
На таком фоне руководством Армении в последние дни предпринята серия недружественных шагов, включая запуск процесса ратификации Римского статута Международного уголовного суда, поездку в Киев супруги премьер-министра Анны Акопян с передачей гумпомощи киевскому нацистскому режиму, проведение на армянской территории военных учений с участием США.
В этой связи в МИД России был вызван посол Армении в Москве Bагаршак Арутюнян, которому сделано жесткое представление. Кроме того, передана нота протеста, в которой указано на неприемлемость оскорбительных высказываний Председателя Национального Собрания Республики Армения Алена Симоняна от 6 сентября в адрес официального представителя МИД России Марии Захаровой и российского внешнеполитического ведомства в целом. Отдельно доведена озабоченность задержанием в Армении 7 сентября блогера Микаела Бадаляна и обозревателя радио «Sputnik Армения» Ашота Геворкяна.
Одновременно в Москве твердо исходят того, что Россия и Армения остаются союзниками, и все договоренности по развитию и укреплению партнерских отношений будут полностью выполнены на благо народов наших двух стран. Это, среди прочего, касается организации учений по линии ОДКБ и направления в дальнейшем в республику наблюдательной миссии Организации в целях содействия урегулированию между Арменией и Азербайджаном.