ՀՀ ԱԳՆ. ՄԱԿ-ի ԱԽ հրատապ նիստի ձեւաչափը փաստաթղթի ընդունում չի ենթադրում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն այսօր ասել է, որ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ձեւաչափը քննարկում է, «այն չի ենթադրում ուղղակիորեն փաստաթղթի (բանաձեւի կամ հայտարարության) ընդունում»։
«Բացի այդ, ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւերի նախագծեր ներկայացնելու եւ քվեարկության դնելու նախաձեռնությամբ հանդես գալու իրավունք ունեն ՄԱԿ ԱԽ 15 (մշտական եւ ոչ մշտական) անդամները. Հայաստանը, չլինելով ՄԱԿ ԱԽ անդամ, նման իրավասություն չունի։
ՄԱԿ ԱԽ ձեւաչափով քննարկումը տալիս է միջազգային հանրության ուշադրությունն իրավիճակի հնարավոր աղետալի հետեւանքների շուրջ կենտրոնացնելու, դրա հասցեագրման ուղղությամբ Խորհրդի ջանքերն ակտիվացնելու եւ դրանց հնարավոր համադրման, հետագա քայլերը նախանշելու կարեւոր հարթակ, հնարավորություն»,- պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին՝ ասել է ԱԳՆ խոսնակը:

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила сегодня, что формат экстренного заседания Совета безопасности ООН представляет собой обсуждение и «не предполагает принятия документа (резолюции или заявления)».
«Кроме того, право представлять проекты резолюций СБ ООН и выступать с инициативой их постановки на голосование имеют 15 (постоянных и непостоянных) членов СБ ООН: Армения, не являясь членом Совета безопасности ООН, не имеет подобных полномочий.
Обсуждение в формате СБ ООН предоставляет важную платформу и дает возможность акцентировать внимание международного сообщества на возможных катастрофических последствиях ситуации, активизировать усилия по ее устранению и координации, наметить дальнейшие шаги»,- сказала представитель МИД, отвечая на вопросы СМИ.