Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում նախատեսված է իր հանդիպումը Եվրամիության խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հետ:
«Ես հաստատել եմ իմ մասնակցությունն այդ հանդիպմանը, հույս ունեմ՝ հանդիպման ընթացքում առաջընթաց արձանագրել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում»,- ասել է Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում:
Իր ելույթում նա անդրադարձել է նաեւ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը։
«Արդարադատության միջազգային դատարանը նախորդ շաբաթ կարևոր որոշում է կայացրել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետության դիմումի հիման վրա դատարանը վերահաստատել է սույն թվականի փետրվարի 22-ին կայացրած իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով: Նման որոշմամբ դատարանը փաստորեն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը չի կատարել սույն թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, հակառակ դեպքում այդ նախորդ որոշումը վերահաստատելու անհրաժեշտություն չէր առաջանա»,- ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմամբ վերահաստատվում, էլ ավելի է ամրապնդվում Ադրբեջանի կառավարության պատասխանատվությունը Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի համար:
«Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումը հնարավորություն է տալիս խնդրի շուրջ ավելի մեծ միջազգային կոնսոլիդացիա ապահովել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը հակազդելու համար: Այս առումով, չափազանց կարևոր է նաև միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների ապահովման օրակարգով»,- ասել է վարչապետը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ հուլիսի 12-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի է ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանազատման պետական հանձնաժողովների չորրորդ հանդիպումը:

15 июля Пашинян встретится в Брюсселе с Мишелем и Алиевым - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил сегодня, что его встреча с председателем Совета Европейского союза и президентом Азербайджана запланирована на 15 июля в Брюсселе.
«Я подтвердил свое участие в этой встрече и надеюсь добиться на ней прогресса в переговорах по мирному договору», - сказал Пашинян на заседании правительства.
В своем выступлении он также прокомментировал решение Международного суда о незаконном блокировании Лачинского коридора.
«На прошлой неделе Международный суд принял важное решение о незаконной блокировке Лачинского коридора. На основании заявления Республики Армения суд подтвердил принятое 22 февраля этого года юридически обязывающее решение, которым обязал Азербайджан принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов в в обоих направлениях по Лачинскому коридору. Этим решением суд фактически зафиксировал, что Азербайджан не выполнил решение от 22 февраля этого года, иначе не было бы необходимости подтверждать предыдущее решение», - сказал Пашинян.
По его словам, решение Международного суда ООН подтверждает и еще больше усиливает ответственность правительства Азербайджана за углубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе.
«Обязательное решение Международного суда дает возможность для большей международной консолидации вокруг вопроса противодействия политике этнической чистки, проводимой Азербайджаном в Нагорном Карабахе. В этой связи крайне важен диалог между Баку и Степанакертом в рамках международного механизма с повесткой обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха», - сказал премьер-министр Армении.
Он также сообщил, что 12 июля на границе Армении и Азербайджана состоялось четвертое заседание армяно-азербайджанских государственных комиссий по делимитации границы.