Լուկաշենկոն «արդարացված» է համարում Հայաստանի պահանջները ՀԱՊԿ-ից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այսօր «արդարացված» է որակել Հայաստանի պահանջները ՀԱՊԿ-ից։
«Ղրղըզստանը խնդրում է մեզ, պահանջում, որ ինչ-որ կերպ օգնենք Տաջիկստանի հետ սահմանին հակամարտության կարգավորմանը։ Երբեմն Հայաստանն է ներկայացնում շատ արդարացված պահանջներ, դա միանշանակ է։ Խնդիրներ կան։ Եվ շատ լուրջ խնդիրներ։ Եթե մենք չլուծենք այս խնդիրները, միշտ կհանդիմանանք միմյանց, դժգոհություն կհայտնենք ամբողջ կազմակերպության գործունեության վերաբերյալ։ Խնդիրները լուծելու համար են։
Ուստի, անկախ նրանից, թե ինչպես պտտվենք, մենք պետք է ընկղմվենք այն խնդիրների մեջ, որոնք այսօր լուծում են ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանը եւ ՀԱՊԿ անդամներ Ղրղզստանն ու Տաջիկստանը»,- ասել է Լուկաշենկոն Մինսկում ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների հետ հանդիպմանը։
«Խնդիրներ կան, որոնք որքան էլ բարդ են, սակայն լուծում են պահանջում։ Ելնելով նրանից, որ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսի միջոցով, իսկ երբեմն՝ խնդիրների բարդությունից ելնելով, մենք դրանք շրջանցում ենք, չենք ցանկանում լուծել»,- հավելել է Բելառուսի նախագահը։

Лукашенко назвал «обоснованными» претензии Армении к ОДКБ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Беларуси Александр Лукашенко назвал сегодня «обоснованными» претензии Армении к ОДКБ.
«Кыргызстан просит нас, требует от нас как-то помочь в урегулировании конфликта на границе с Таджикистаном. Очень обоснованно, это точно, порой предъявляет к нам претензии Армения. Проблемы существуют. И очень серьезные проблемы. Если мы не решим эти проблемы, мы все время будем упрекать друг друга, высказывать неудовлетворение функционированием организации в целом. Проблемы существует для того, чтобы их решать.
Поэтому, как бы мы ни крутили, ни вертели, мы должны быть погружены и в те проблемы, которые сегодня решают член ОДКБ Армения и члены ОДКБ Кыргызстан и Таджикистан», - сказал Лукашенко на встрече в Минске с министрами иностранных дел государств-членов ОДКБ.
«Есть проблемы, есть задачи, их надо решать, как бы трудны и сложны они ни были. Исходя из того, что решения принимаются консенсусом, а порой из-за сложности проблем мы их обходим, не хотим их решать», - добавил президент Беларуси.