Լուկաշենկոն «արդարացված» է համարում Հայաստանի պահանջները ՀԱՊԿ-ից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այսօր «արդարացված» է որակել Հայաստանի պահանջները ՀԱՊԿ-ից։
«Ղրղըզստանը խնդրում է մեզ, պահանջում, որ ինչ-որ կերպ օգնենք Տաջիկստանի հետ սահմանին հակամարտության կարգավորմանը։ Երբեմն Հայաստանն է ներկայացնում շատ արդարացված պահանջներ, դա միանշանակ է։ Խնդիրներ կան։ Եվ շատ լուրջ խնդիրներ։ Եթե մենք չլուծենք այս խնդիրները, միշտ կհանդիմանանք միմյանց, դժգոհություն կհայտնենք ամբողջ կազմակերպության գործունեության վերաբերյալ։ Խնդիրները լուծելու համար են։
Ուստի, անկախ նրանից, թե ինչպես պտտվենք, մենք պետք է ընկղմվենք այն խնդիրների մեջ, որոնք այսօր լուծում են ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանը եւ ՀԱՊԿ անդամներ Ղրղզստանն ու Տաջիկստանը»,- ասել է Լուկաշենկոն Մինսկում ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների հետ հանդիպմանը։
«Խնդիրներ կան, որոնք որքան էլ բարդ են, սակայն լուծում են պահանջում։ Ելնելով նրանից, որ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսի միջոցով, իսկ երբեմն՝ խնդիրների բարդությունից ելնելով, մենք դրանք շրջանցում ենք, չենք ցանկանում լուծել»,- հավելել է Բելառուսի նախագահը։

Lukashenko describes Armenia’s claims to the CSTO “justified” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Belarus Alexander Lukashenko described Armenia’s claims to the CSTO as “justified”.
“Kyrgyzstan asks us, demands that we somehow help them in resolving the conflict on the border with Tajikistan. It is very justified. Sometimes Armenia makes claims against us. There are problems, and very serious problems. If we fail to solve these problems, we will always blame each other, express dissatisfaction with the functioning of the organization as a whole. Problems exist to be solved.
Therefore, no matter how we twist or roll, we must be immersed in the problems that are being solved today by CSTO member Armenia and CSTO members Kyrgyzstan and Tajikistan,” Lukashenkao said at a meeting with the foreign ministers of the CSTO member states in Minsk.
“There are problems, there are tasks, they must be solved, no matter how difficult and complex they may be. Based on the fact that decisions are made by consensus, and sometimes due to the complexity of problems, we bypass them, we do not want to solve them,” the president of Belarus added.